Jäta sisu vahele
Ilupõõsad

Must aroonia

Aronia Prunifolia-rühm

Marja-aronia Aronia Prunifolia-ryhmä

Must aroonia on universaalne kultuurtaim ja pilkupüüdev ilupõõsas. Lihtsat hooldust nõudev põõsas on püstja kasvuga ja nii saab teda kasutada hekkide, piirete, väiksemate taimede tuulekaitsena või põõsarühmana. Tumerohelised lehed muutuvad sügisel hõõguvpunaseks.

Kastmine:

Keskmine

Valgus:

Päikseline

Kõrgus:

200-300 cm

Värvid:

Valge

Õitsemine:

Kevad

Vahemik :

I-IV(V)

Marja-aronia Aronia Prunifolia-ryhmä

Must aroonia on väga saagikas: ühelt põõsalt võib läikivmusti marjakobaraid saada 8-10 kg. Toored marjad on kibedad ja mõrkjad, kuid neist saab koos õunte, mustsõstarde või vaarikatega mahla valmistada. Arooniad sobivad ka koduveini tegemiseks. Marjadest on hea teha tarretist ja moosi, sest need sisaldavad pektiini. Marjamahl on kaunis oma tumepunase värvi tõttu, kuid jätab riietele tugevad plekid. Seda tasuks arvestada, kui soovite istutada arooniapõõsa näiteks puhkealade või laste mängukohtade lähedusse.

Must aroonia on populaarne hekipõõsas, sest see on terve ja vastupidav taim, mis kohaneb erinevates kasvukohtades. Vabahekina kasvatades sirgub must aroonia 2-3 meetri kõrguseks ja sama laiaks. Must aroonia talub hästi lõikamist, seega kasutatakse taime ka pöetavates hekkides. Musta aroonia kasvuvööndid on I-IV(V).

Musta aroonia lehed on tumerohelised, pikergused ja läikivad. Need on pisut suuremad kui dekoratiivaroonial. Valged, pisut pihlakaõite moodi lõhnavad õied puhkevad juunis, nii ei sega kevadised öökülmad õitsemist ja marjade arengut. Põõsad on isetolmlevad. Mustale arooniale meeldib päikeseline ja poolvarjuline kasvukoht. Päikeselisel kasvukohal on õitsemine kõige rikkalikum ja sügisvärvid kõige tugevamad. Kasvusubstraadiks sobib värske, keskmise viljakusega liivasegune muld. Sobiv muld on Erimuld Puudele ja Põõsastele või Aiamuld. Taimede istutusvahe on 100 cm, heki puhul 50 cm.

Noor musta aroonia põõsas on hõre, kuid muutub kasvades kiiresti kohevamaks. Kevadel antakse põõsastele Aialupja ja väetatakse Kevadväetisega. Põõsaste juurtele tuleks puistata Puukoore– või Dekoratiivmultši, mis takistab umbrohtude kasvu.

Must aroonia talub hästi lõikamist. Seda saab noorendada varakevadel, eemaldades mõned vanemad oksad. Põõsast võib värskendada ka tagasilõikusega kuni 20 cm kõrguseni. Kui musta arooniat kasvatatakse pöetava hekina, lõigatakse see vormi igal aastal pärast jaanipäeva. Alles kasvavas hekis jäetakse juurdekasvu 15 cm ja vanas hekis ainult mõni sentimeeter. Sordiomane kasvuviis on selline, et põõsaste ülaosa muutub alumise osaga võrreldes palju tihedamaks, nii et kui hekk kasvab vabalt, hakkab selle ülemine osa aja jooksul varjama alumisi oksi.

Otsi