Jäta sisu vahele
Ilupõõsad

Must leeder

Sambucus nigra

Must leeder on uhke ja lopsakas ilupõõsas ja kultuurtaim. Lehed on suured ja tumerohelised. Musta leedri rikkalikud õied on koondunud valgetesse kobaratesse. Marjad on läikivad ja sinimustad.

Kastmine:

Keskmine

Valgus:

Päikseline

Kõrgus:

200-300 cm

Värvid:

Valge

Õitsemine:

Kesksuvi

Vahemik :

I-II

Musta leedri oksad on pruunikashallid ja püstjad. Must leeder kasvab 2-3 meetri kõrguseks ja sama laiaks. Lehed on suured, tumerohelised ja 5-7 lehekest paiknevad sulgjalt. Must leeder õitseb juulis; väikesed koorevärvi lõhnavad õied moodustavad suured ja lauged kännased. Sinimustad marjakobarad valmivad sügise lõpul. Must leeder kasvab kasvuvööndites I-II.

Kasutada võib nii musta leedri õisi kui marju. Marjad korjatakse täisküpsuses ja neist tuleb enne kasutamist eemaldada seemned. Toored marjad on kergelt mürgised. Kuumtöötlemine ja kuivatamine muudab marjad mürgivabaks. Marjadest võib keeta moosi, teha mahla, veini või tarretist. Õied korjatakse siis, kui need on täiesti avanenud, kuid pole veel pruunikaks tõmbunud. Kui värsketele õitele ei leita kohe kasutust, võib need sügavkülmutada, mis muudab nende aroomi veel tugevamaks. Toiduainetetööstuses kasutatakse musta leedrit “värvainena”.

Mustale leedrile meeldib päikeseline ja poolvarjuline kasvukoht. Kasvusubstraat peaks olema toitainerikas lubjakas savi- või liivmuld. Päris kuivas mullas mustal leedril kasvada ei meeldi. Sobiv muld musta leedri istutamiseks on Aiamuld või Erimuld Puudele ja Põõsastele. Mustad leedrid istutatakse üksteisest 1-2 m kaugusele.

Musta leedri kasvukohale lisatakse kevadel Aialupja; väetiseks antakse Kevadväetist.

Põõsas ei vaja lõikamist, kuid talub ka tugevat lõikust. Kuivanud oksad võib eemaldada.

Marjad sisaldavad rohkesti tervislikke antioksüdante ja flavonoide.

Otsi