Jäta sisu vahele
Sibulad ja mugulad

Nartsiss

Narcissus sp.

Narsissi Narcissus sp., valkoinen Narsissi Narcissus sp., keltainen

Nartsiss on tänuväärne, mitmeaastane sibullill, mille õitseaeg ulatub aprillist juunini. Õied on enamasti kollased, valged või kollase-valgekirjud ning sageli lisakrooniga. Lehed on pikad, kitsad ja renjad.

Kastmine:

Keskmine

Valgus:

Poolvarjus

Kõrgus:

30-50 cm

Värvid:

Valge

Õitsemine:

Kevad

Narsissi Narcissus sp., valkoinen Narsissi Narcissus sp., keltainen

Nartsissidest on aretatud palju erinevaid sorte (trompet-, suure lisakrooniga, väikese lisakrooniga, täidisõielised, tsiandrus-, tsüklaamen-, dzhonkill-, tatsett-, poeedi-, looduslikult kasvavad ning lõhestunud lisakrooniga nartsissid). Sortide kõrgus varieerub 15-50 cm. Nartsiss on kergesti hooldatav ning hästi paljunev sibullill, mille tütarsibulad kasvatavad kasvuala aastast aastasse. Taim on mürgine ning närilised seda ei kahjusta.

Nartsissid istutatakse haljasalade serva, põõsaste alla või looduslikku aeda. Nartsisse võib ka ajatada potis või taimenõus.

Nartsissid eelistavad kasvada valgusküllases või poolvarjulises kasvukohas. Pinnas peab olema hästi vett läbi laskev. Istutusala pinnast võib parandada mulla kobestamisega ning segades pinnasesse värsket Aiamulda, Kasvuturvast ja puhast liiva. Nartsissid istutatakse varasügisel, et sibulad jõuaksid enne talve saabumist juurduda. Istutusauku võib lisada Sibullillede Toitesegu. Nartsissi sibulad istutatakse 5-10 cm vahedega u 10 cm sügavusele.

Kevadel väetatakse nartsisside istutusala Sibullillede Toiteseguga.

Nartsisside kitsad lehed närtsivad alles juulis. Pärast õitsemise lõppu lastakse lehtedel rahulikult närtsida, et toitained koguneksid lehtedest sibulasse ja taim koguks jõudu uueks õitsemisajaks. Nartsisside närtsinud lehed võib maha painutada, et peenra üldilme oleks korrektsem. Maha painutatud lehed võib katta kerge dekoratiiv– või puukoorekatte kihiga.

Nartsissid talvituvad kasvukohas, mis peab olema hea drenaažiga, kuhu vesi ei jääks seisma. Peenra peale võib kuhjata lund, see on parim soojusisolatsioon ja kaitse pakase eest.

Aja jooksul muutuvad nartsissigrupid väga tihedaks, siis tuleks sibulad pärast lehtede närtsimist välja kaevata. Sibulad sorteeritakse suuruse alusel ning istutatakse uuesti gruppidena peenrasse.

Äraõitsenud potinartsissid tuleks istutada pärast pinnase sulamist aeda, siis õitsevad taimed ka järgmisel kevadel.

Otsi