Jäta sisu vahele
Okaspuud

Nutka ebaküpress

Chamaecyparis nootkatensis (Xanthocyparis nootkatensis)

Nutkansypressi Chamaecyparis nootkatensis (Xanthocyparis nootkatensis)

Nutka ebaküpress on rippuvate okste ja lookas ladvaga sinakashall okaspuu. Oksad ulatuvad tüvest kaugele ning rippuvad külgoksad loovad rippuva ja lookja üldmulje. Nutka ebaküpressi kasvualaks sobib Lõuna-Soome.

Kastmine:

Keskmine

Valgus:

Poolvarjus

Kõrgus:

200-1000 cm

Värvid:

Rohelised lehed

Õitsemine:

none

Nutkansypressi Chamaecyparis nootkatensis (Xanthocyparis nootkatensis)

Põhja-Ameerika läänerannikult pärinev igihaljas nutka ebaküpress kasvab 2-10 meetri kõrguseks. Soodsal kasvukohal kujuneb osa puid puutaolisteks, osa jääb põõsakujulisteks. Nutka ebaküpress on haruldane aiataim ning kasvab kasvutsoonides I (II-III).

Nutka ebaküpressi tumerohelised okkad eritavad hõõrudes ja kuuma ilmaga tärpentinilõhna. Koor on õhuke, värvuselt hallikast šokolaadpruunini, vanemas eas irdub lamedate, lintjate ribadena. Sordil ’Pendula’ on otse alla rippuvad oksaharud.

Nutka ebaküpress on poolvarjulise ja varjulise kasvukoha taim. Kasvukoht peaks olema tuulte eest kaitstud. Eelistab toitainerikast, niiskevõitu või niisket ja hästi vett läbilaskvat pinnast. Nutka ebaküpressile sobiv muld on Erimuld Puudele ja Põõsastele. Istutuskaugus on 100-200 cm.

Kevadel antakse nutka ebaküpressile veidi Aialupja. Puid võib väetada Kevadväetisega.

Nutka ebaküpress on meie oludes külmaõrn ning tuleks kasvutooni piirialadel katta talvel ettevaatlikult lume või pakasekangaga.

Otsi