Jäta sisu vahele
Ürdid ja köögiviljad

Õisuba

Phaseolus coccineus

Ruusupapu Phaseolus coccineus Ruusupapu Phaseolus coccineus Ruusupavun taimi

Üheaastane õisuba on ilus dekoratiiv- ja aiataim. Õisoa õied on värvikalt oranžikaspunased, valged või valge-punasekirjud. Õisi võib lisada salatile. Noored kaunad keedetakse ja süüakse nagu põõsasoa kaunu.

Kastmine:

Keskmine

Valgus:

Päikseline

Kõrgus:

200-400 cm

Värvid:

Punane

Õitsemine:

Hilisuvi

Ruusupapu Phaseolus coccineus Ruusupapu Phaseolus coccineus Ruusupavun taimi

Õisuba on kiiresti kasvav ronitaim ning vajab kõrget, tugeva ehitusega tuge: sõrestikku, pajuvitstest koonust, teibaid või väravat, sest võrsete pikkus küünib 2-4 meetrini. Õisubadest saab kergesti kujundada aiamaja seina, aiavärava või onni. Saadaval on ka madalakasvulisi sorte.

Õisoa erkrohelised lehed on umbes 10 cm läbimõõduga ning koosnevad kolmest lehekesest. Õied on valged, punased või oranžid. Õisuba õitseb juulist septembrini. Kaunad on saagi koristamise ajal lamedad, 10 cm pikad. Täiskasvanud kaunad muutuvad ümaraks ja kasvavad 20-30 cm pikkuseks.

Õisuba kasvab meelsasti päikesepaistelisel, tuulte eest varjatud kasvukohal toitaineküllases, sügavalt haritud ja kobestatud pinnases. Rõdul ja terrassidel võib taime kasvatada suurtes istutuskastides või pottides. Sobiv muld on Aiamuld või Erimuld Suvelilledele.

Õisoa võib ise seemnest ette kasvatada või osta kevadel aiandis ettekasvatatud taimed.

Õisoa võib külvata otse 12-kraadisesse pinnasesse 3 cm sügavusele. Idanemist kiirendab kattelooriga katmine, see kaitseb ka jahedatel öödel ning külvatud seemneid otsivate lindude eest.

Õitsele puhkemise ja saagi kogumise kiirendamiseks võib oataimed 2-4 nädalat enne välja kasvatamist ette kasvatada. Seemned külvatakse mais Külvi- või Istikumulda ükshaaval 6-7 cm laiustesse purkidesse. Mõnetunnine leotamine enne külvamist kiirendab idanemist.

Taimed istutatakse õue 15-30 cm vahedega, kui öökülmaohtu enam ei ole. Istutamisel tuleb taimed toestada. Õisuba on külmaõrn, kui temperatuur langeb 0 °C juurde, tuleb taimed katta kattelooriga.

Õisuba kastetakse ühtlaselt ning väetatakse kord nädalas Kastmisväetisega.

Põhivõrse võib ära lõigata, kui see on jõudnud toe tippu. See edendab külgharude kasvu ning kaunade valmimist.

Kaunad korjatakse ära noorelt, 10-12 cm pikkuselt. Täiskasvanud kaunad on 20-30 cm pikad.

Ube süüakse koos kaunadega soolaga maitsestatud vees keedetult. Seemnetega kaunu keedetakse 10-20 minutit, keetmise tulemusel kahjulik fasiin laguneb ja oad pehmenevad.

Otsi