Jäta sisu vahele
Ürdid ja köögiviljad

Piparmünt

Mentha x piperita

Piparminttu Mentha x piperita, kukinto Piparminttu Mentha x piperita

Piparmünt on suurekasvuline, mitmeaastane maitsetaim, mis kasvab 60 cm kõrguseks ning paljuneb juurevõsude abil. Piparmünt on rohkesti mentooli sisaldav värske ja tugeva lõhnaga maitsetaim ning oluline ravimtaim.

Kastmine:

Keskmine

Valgus:

Päikseline

Kõrgus:

60 cm

Värvid:

Valge

Õitsemine:

Kesksuvi

Piparminttu Mentha x piperita, kukinto Piparminttu Mentha x piperita

Piparmünt on vesimündi ja rohemündi hübriid, mis õitseb, kuid ei anna idanemisvõimelisi seemneid. Kandiline vars on karvane ja enamasti punakas. Piparmündi roosad õied avanevad juulist septembrini. Piparmündi lehed on tugeva lõhnaga, süstjad ja saagjaservalised. Piparmünt on nõrga varrega ning vahetab kasvukohta maa-aluste võsundite abil, emataim sageli hukkub.

Piparmünt eelistab kasvada päikselisel ja poolvarjulisel kasvukohal. Soojas kasvukohas eritab eeterlikke õlisid. Sobivaim kasvupinnas on niiske, huumusrikas, toitainerikas ja lupja sisaldav muld. Sobiv muld piparmündile on Aiamuld. Potis kasvatamisel võib kasutada Mahedat Ürdimulda. Piparmünt istutatakse 30 cm vahedega.

Piparmünt tuleb istutada umbrohtudest puhastatud pinnasesse, sest taime juured ja juurevõrsed võivad rehitsemisel ja kobestamisel kergesti viga saada.

Piparmünt levib kergesti juurevõsude abil ning taimele tasuks jätta aias eraldi kasvuala.

Erinevad mündiliigid ja sordid tuleb istutada eraldi, sest need võivad kergesti hübridiseerida. Lähestikku kasvades võivad mündid kaotada oma iseloomuliku lõhna ja maitse.

Kuival ajal tuleb münte kasta. Piparmünti võib väetada Maheväetisega Köögiviljadele ja Kastmisväetisega.

Piparmünt on suurepärane teetaim. Münti võib lisada ka magustoitudele.

Otsi