Jäta sisu vahele
Marjad ja puuviljad

Ploom

Prunus domestica

Luumu september Luumu

Ploom on koduaedade populaarne viljapuu, millest on aretatud palju sorte. Ümara või ovaalse kujuga viljad on keskmise suurusega ja värvuselt sinised, punased, kollased, lillakad või rohelised. Viljaliha on magus ja mahlane.

Kastmine:

Keskmine

Valgus:

Päikseline

Kõrgus:

200-600 cm

Värvid:

Valge

Õitsemine:

Kevad

Luumu september Luumu

Ploom kasvab 2-6 meetri kõrguseks puuks. Ploomid õitsevad kevadel varakult rohkete väikeste valgete õitega. Maitsev saak saab korjeküpseks augustis. Viljad sobivad söömiseks töötlemata kujul ning neist võib valmistada keediseid ja mahla.

Osa ploomisortidest vajavad tolmeldajad, osa on osaliselt või täielikult isetolmlejad. Ka isetolmlejatest ploomisortide saak on tagasihoidlik, kui aias pole teisi ploomisorte. Lähedusse tuleks istutada teist sorti ploome, siis on saak tänu risttolmlemisele oluliselt suurem. Head tolmuandjad on nt ’Yleinen Punaluumu’ ja ’Victoria’. Ploomipuud annavad head saaki juba keskmiselt 4-5 aastat pärast istutamist.

Ploomipuu istutatakse sooja, tuulte eest kaitstud ja päikeselisse kasvukohta liiva- või moreenisegusesse õhurikkasse, parasniiskesse, väetatud pinnasesse. Istutusauk peab olema piisavalt suur, 80×100 cm. Sobiv muld on Erimuld Puudele ja Põõsastele. Vahekaugus istutamisel on 3-4 meetrit. Istikuid tuleks istutamisel toestada.

Kevadel antakse ploomipuudele Aialupja ja väetatakse Marjaväetisega. Väetamist korratakse juuli alguses. Augustis-septembris väetatakse ploomipuid Sügisväetisega.

Ploomipuud ei pea väga tugevasti tagasi lõikama, kuid kui see on vajalik, lõigatakse puid kevadtalvel märtsis või augustis, sest puul tekib kevadel tugev mahlavool. Võrast eemaldatakse ainult liiga tihedasti kasvanud, kahjustatud või kuivanud võrsed. Samal põhimõttel võib puud tagasi lõigata ka järgnevatel aastatel.

Karmidel talvedel võivad ploomipuud külmuda. Puu taastumine talvekahjustustest oleneb paljundusviisist. Kui ploomipuu on omajuurne, arenevad juurestikust peagi uued võrsed. Kui ploomipuu on poogitud kasvualusele, on tüvel tekkinud võrsed kasvualuse võrsed. Ka poogitud ploomipuu juurevõsud on emataime, mitte ploomisordi võsud.

Ploomipuud kahjustavad põldhiired, jänesed ja teised viljapuude koort närivad metsloomad. Tüvi ja alumised oksad kaetakse kaitseks kahjurite eest võrguga, mis võib jääda puud katma aastaringselt.
Enne lehtede puhkemist pritsitakse võrsetele varakevadist kaitsevahendit, mis hävitab nt talvitunud ploomipuu-lehetäide munad.

Otsi