Jäta sisu vahele
Ürdid ja köögiviljad

Väike basiilik

Ocimum basilicum ssp. minimum

Pikkubasilika Ocimum basilicum ssp. minimum

Väike basiilik on maitsev väikeseleheline maitsetaim. Maitse on basiilikutele omaselt pehme, kuid lehed on vaid 0,5-1 cm pikkused. Sordil on dekoratiivselt poolümar kasvukuju. Väikest basiilikut võib kasvatada aastaringselt toataimena.

Kastmine:

Keskmine

Valgus:

Päikseline

Kõrgus:

10-15 cm

Värvid:

Rohelised lehed Valge

Õitsemine:

Kesksuvi

Pikkubasilika Ocimum basilicum ssp. minimum

Aroomiküllast väikest basiilikut nimetatakse ka rõdubasiilikuks. Väikest basiilikut võib kasvatada siseruumides potis või väljas päikselisel ja soojal kasvukohal. Taime võib külvata aastaringselt ning kasvatada siseruumides. Pimedal aastaajal vajab taim lisavalgust.

Väike basiilik on kena maitsetaim ümara vormiga potis kasvades, kuid seda võib kombineerida potis kasvatades ka teiste taimedega. Väike basiilik istutatakse poti servataimeks, et ta oma poolümara kasvukuju säilitaks.

Väike basiilik vajab nagu teisedki basiilikuliigid sooja ja päikselist kasvukohta. Taim on tundlik öökülmade suhtes ning kahjustub juba madalate plusskraadide puhul. Väike basiilik kasvab kõige paremini toitainerikkas mullas. Potti istutamisel võib kasutada Mahedat Ürdimulda või Erimulda Suvelilledele. Väike basiilik istutatakse 15-20 cm vahedega.

Väikese basiiliku kasvupinnas hoitakse ühtlaselt niiske, kuid mitte pidevalt märg. Basiilikut väetatakse Kastmisväetise või Maheda Vedelväetisega.

Kuna basiilik on väga külmaõrn, viiakse ta temperatuuri langedes siseruumidesse või kaetakse kattelooriga.

Väikese basiiliku saagi saamiseks näpistatakse ladvaotsi vastavalt vajadusele toidule lisamiseks. Võrsetippude näpistamine paneb taime kiiremini kasvama ning poolümar kasvukuju säilib paremini. Basiiliku õitsemine vähendab lehesaaki ja muudab maitse kibedaks. Selle takistamiseks tuleb ladvatippe ja õienuppe hoolikalt ära murda.

Lehti võib külmutada. Kuivatatud basiiliku aroom kaob üsna kiiresti.

Otsi