Jäta sisu vahele
Sibulad ja mugulad

Valge liilia

Lilium candidum

Madonnanlilja Madonnanlilja Lilium candidum

Valge liilia on suurekasvuline ja dekoratiivne mitmeaastane sibullill. Kergelt lõhnavad õied on puhasvalged ja trompetikujulised. Tugeva varre tippu võib areneda isegi 15-20 õit.

Kastmine:

Keskmine

Valgus:

Päikseline

Kõrgus:

90-150 cm

Õitsemine:

Hilisuvi

Madonnanlilja Madonnanlilja Lilium candidum

Valge liilia on tuhandeid aastaid aedades kasvatatud traditsiooniline ilutaim, mis on meie aedades üsna haruldased. Tegemist on loodusliku liigiga. Valge liilia kasvab 90-150 cm kõrgeks ning sobib hästi püsiku- ja põõsagruppide vahele. Valge liilia õitseb juulis-augustis. Erinevalt teistest liilialiikidest kasvatab valge liilia talvituva lehekodariku juba sügisel.

Valge liilia eelistab päikeseküllast, isegi kuuma kasvukohta. Kasvupaik peab olema tuulte eest kaitstud. Pinnas peab olema hästi vett läbilaskev, lubjarikas ja kobestatud. Talvine niiskus võib sibulad kergesti hävitada. Sobiv muld on Aiamuld. Sibulad istutatakse suhteliselt maapinna lähedale, paari sentimeetri sügavusele. Istutada tuleb aegsasti enne pinnase külmumist, et sibulad jõuaksid paari nädalaga kasvatada juured ja lehekodariku. Vahekaugus istutamisel on 20 cm.

Enne istutamist parandatakse kasvupinnast Aiamulla, Aialubja ja Sibullillede toiteseguga. Lehekodarik kaetakse pärast pinnase jäätumist Talvekaitse turbaga.

Kevadel lisatakse istutusaladele Aialupja ja väetatakse Sibullillede toiteseguga.

Kõrgeid õievarsi tuleb vajadusel toestada.

Otsi