Aednik Põhjalas

Pohjanmaa maakonnas Maalahti valla üks elanikke on Suurbritanniast Soome elama asunud Adrian Evans, kes tegeleb oma koduaias mahepõllundusega, mis on ühtlasi ka tema töö ja hobi.

“Köögiviljamaa pidamine on seiklus, mis algab kevadel seemnekuparde raputamisega ja lõppeb saagikoristusega.”

Taaskasutus aiamaal

Aiamaal on põhimõtteks külvikord. See hoiab ära taimehaiguste ja taimekahjurite levimise ning on abiks toitainete taimedesse jõudmisel. Köögiviljaaias, kus tõrjeaineid ei kasutata, on külvikord väga tähtis. Ala on jagatud neljaks, millel korrapäraselt taimi erinevatel paikadel kasvatatakse. Esimesel aastal pannakse kasvama mulda lämmastikku tekitavad herned; järgmisel aastal rammusa maa liigid nagu kapsad, kõrvitsad ja sibulad. Kolmandal aastal on samal kohal kasvamas juurviljad: kartul, porgand, peet. Neljandal aastal saavad paiga oma kasvuks vähese toitainetesisaldusega mullaga leppivad salat ja ürdid.

Kuigi külvikorrast peetakse kinni, saab kogu aiamaa järgmisel kevadel ka looduslikku väetist. Suvine saak on mulda kurnanud, ent seesama hea saak innustab aednikku oma tööd jätkama.

”Mul on plaan köögiviljamaad ka laiendada. Sügis- ja talveõhtuteks on aia kavandamisest rõõmu, kui suvisest aiast on jäänud vaid mälestus.”

 

Tekst: Paula Ritanen-Närhi

Which country site would you like to visit?