Jäta sisu vahele

Orhidee kastmine, väetamine ja istutamine

Millist mulda? Kuidas kasta? Millal anda toitaineid? Kas orhideed on võimalik uuesti õitsema panna? Need probleemid tekivad sageli orhideehoolduses. Loe meie näpunäiteid ja naudi suurepäraseid orhideesid.

Naudi orhideesid

Tavaliselt omandatakse orhidee kaunilt õitsemise etapis, kuid tüdinevad taimest, kui õievars jääb tühjaks ja peaks hakkama hoolitsema rohelise juurestiku eest. On arvamus, et orhidee on nõudlik ja taime eest hoolitsemine keeruline, kuid see on pigem müüt.

Orhideesid ehk käpalisi on paljudes erinevates värvides ja suurustes. Erinevatel orhideeliikidel on väga erineva kuju ja värvusega õied. Õied on värvuselt valged, kollased, punased, roosad, rohelised, lillad, mitmevärvilised, kirjud jne. Kaupluses endale meelepärast valides, märkad kindlasti kui palju erinevaid värve ja sorte on.

Vali orhideele sobiv kasvukoht

Orhidee kasvatamisega alustades, on oluline valida talle õige kasvukoht. Orhidee kasvupaiga planeerimisel on hea meeles pidada, et orhideed eelistavad kõige paremini valgusküllaseid, hajutatud valgusega ja soojas kasvukohas. Näiteks ei ole hea kasvukoht välisukse lähedal otsese päikese ja külma tuuletõmbuse käes. Orhidee kasvu ja õitsemise jaoks on oluline meeles pidada regulaarset kastmist, väetamist ja vajaduse korral ümberistutamist.

Kuidas orhideed kasta?

Kui märkad, et orhideepott on kerge ja juured hallid, on orhidee kastmise aeg. Kastmisintervall varieerub vahemikus 5 kuni 12 päeva, olenevalt aastaajast. Kasvuperioodil vajab orhidee rohkem kastmist kui puhkeperioodil.

Tee nii:

 1. Lase vesi valamusse ja aseta taim pooleks tunniks vette.
 2. Kastmine on lõpule jõudnud, kui orhidee juured on muutunud roheliseks.
 3. Tõsta taim veest välja ja lase liigsel veel mõnda aega voolata.
 4. Järgmisena tõsta orhidee oma ümbrispotti. Ei tee halba, kui poti põhja jätta veidi vett, sest orhideele meeldib niiskus.
 5. Orhidee lehti võib soovi korral pihustamisega hellitada.

Kui orhidee juured on rohelised ja paksud, on aeg liigne vesi lasta ära valguda ja tõsta orhidee tagasi oma ümbrispotti.

Nii väetad orhideesid

Parim viis orhidee väetamiseks on Kekkilä uus Looduslik Orhideeväetis, mis on taimset päritolu orgaaniline toode. Orhideeväetis on kastmisveele lisatav spetsiaalne väetis, mis tagab orhidee kasvu ja rikkaliku õitsemise. Taim saab kasvuks ja õitsemiseks kogu vajaliku energia.

Orhidee väetamist korda talvel umbes kord kuus ja õitsemise ajal üks kord nädalas, sest kasvusubstraat ise ei sisalda toitaineid. Kasvuperioodil märts-september võib orhideed väetada kaks korda kuus. Enne kasutamist loksuta pudelit.

Tee nii:

 1. Täida kastekann pooleldi veega.
 2. Lisa 3 pumbavajutust Orhideeväetist 1 liitri vee kohta.
 3. Kasta seguga taime juurestik.

Lisa väetist 3 pumbavajutust liitri vee kohta.

Istuta orhidee õigesti

Orhidee tuleks ümber istutada, kui pott on juuri täis ja vana kasvusubstraat on juurte ümber kõdunenud ja kahanenud. Kekkilä Orhideemuld on välja töötanud orhideede kasvukeskkonna, mis on valmistatud puu koorest.

Tee nii:

 1. Eemalda orhidee ettevaatlikult potist.
 2. Eemalda kuivanud ja mädanenud juured.
 3. Istuta taim puhtasse potti.
 4. Kasta orhidee ja jätka väetamist vastavalt eelmistele juhistele.

Otsi