Jäta sisu vahele

Kaunista kodu roheliselt

Teaduslikult on tõestatud, et looduses viibimine vähendab stressi ja paneb inimesed end hästi tundma. Aga kuidas on meil nüüd, kui sügis on kätte jõudnud ja veedame rohkem aega siseruumides? Uuringud näitavad, et siseruumides olev rohelus aitab samuti heaolu suurendada. Nii et looge enda ümber roheline siseaed. Roheline kodu annab teile sügis-talvel energiat ja rõõmu, just siis kui seda kõige rohkem vajate. Siit saate inspiratsiooni ja hooldusnõuandeid.

Valige taimed vastavalt oma stiilile

Dekoreerides roheliste taimedega on piiriks vaid kujutlusvõime, kuid õiged taimed täiendavad interjööri. Moodsas interjööris olevad rohelised taimed täiendavad üksteist ja annavad hubase tunde. Boheemlaslik interjöör on täiustatud õistaimedega.

Hõbehallid varjundid sukulentidest ja eukalüptist sobivad lihtsa ümbrusega. Taimed, mis tavalistest mingil moel erinevad, äratavad tähelepanu. Veider lehevärv ja kirevad lehed lummavad. Lihasööja taimed püüavad pilke ja tekitavad diskussioone.

Jättipilarikaktus pachycereus pringlei Kekkilä

Hea muld annab elujõudu

Rohelised toataimed kasvavad hästi, kui loote neile sobivad tingimused. Toitev muld ja regulaarne, kuid korralik kastmine ja valgus annavad taimele elujõudu.

Õige muld mängib taimede kasvatamisel olulist rolli. Istutage uued toataimed alati värskesse, taimesõbralikku pinnasesse ja suuremasse potti. Nii uued kui ka vanad rohelised taimed saavad mullast uut kasvujõudu ja kasvavad lopsakaks. Pinnas peab olema kohev ja õhurikas.

Kodus kasvavate roheliste taimede mulda on hea vahetada vahetult enne kasvuperioodi algust, kuna juurte kasvades muld potis tiheneb ja imab mullast toitained välja. Parim aeg mulda vahetada on veebruarist märtsini. Aeglaselt kasvavaid liike ei pea igal aastal ümber istutama, neile piisab iga kahe või kolme aasta tagant.

Rohelised taimed saavad toitaineid väetisest

Ainult mullast üksi ei piisa roheliste taimede kasvatamiseks, eriti kasvuperioodil, vajavad nad lisatoitaineid. Rohelisi taimi on soovitatav väetada igal nädalal märtsist oktoobrini ja talvekuudel üks kord kuus Lillede Toiteseguga või Roheliste Taimede Toiteseguga. 

Kaktused ja sukulendid vajavad toitaineid vähem, seega piisab väetamisest üks kord kuus, aprillist juunini. Kaunilt õitsevad orhideed vajavad toitaineid sageli, lisage Orhideede Toitesegu kastmisveele igal teisel või kolmandal kastmiskorral.

Valgus on oluline

Kõik taimed vajavad kasvamiseks ja hea enesetunde saavutamiseks valgust. Aknalaud on taimedele sageli optimaalne koht, kuid talvel, kui siseõhk kuivab ja akna all on sageli kuum kütteseade, ei hakka taimed seal enam õitsema. Selle asemel teisaldage need tuppa, et nad saaksid talvel paremini hakkama. Kui soovite taimed paigutada akendest kaugemale, on hea omada lisavalgustust, et taim tunneks end hästi ning värvivarjundid ja -kujud paistaksid veelgi paremad välja. Taimevalgustusest saavad kasu ka rohelised taimed, mis seisavad heleda akna all, sest talvisel hooajal ei piisa loomulikust valgusest.

“Kõik rohelised taimed vajavad loomulikku valgust, kuid nad ei talu otsest päikesevalgust.”

Looduslikud õhupuhastid

Taimed on looduslikud õhupuhastid, nad koguvad väikesi osakesi ja suurendavad hapnikusisaldust ning on seetõttu loomulikuks viisiks siseõhu kvaliteedi parandamiseks. Toataimed, millel on suured lehepinnad ja mis on kasvujärgus, toimivad kõige parema õhupuhastina. Kuidas saaks paremini?

Pange õhupuhastustaimed kohtadesse, kus viibite palju, näiteks magamistuppa, kööki ja elutuppa.

Head õhupuhastid:

  • Kuldviljakpalm (Chrysalidocarpus)
  • Vitspalm (Rhapis)
  • Kummipuu (Ficus elastica)
  • Draakonipuu (Dracaena)
  • Laose datlipalm (Phoenix roebelenii)
  • Nefroleebid (Nephrolepis)
  • Tõlvlehik (Spathiphyllum)
  • Filodendronid (Philodendron)
  • Kuld-nõelköis (Epipremnum pinnatum ’Aureum’)
  • Sõrmlehikud (Schefflera)
  • Tups-rohtliilial (Chloropythum) on klassiku maine!

 

Otsi