Jäta sisu vahele

Taimed rambivalguses – millist taimevalgustit kasutada?

Valgus on taimede elujõud. Aasta pimedamatel kuudel pole päevavalgust piisavalt, kuid andes taimedele lisavalgustust, aitad neil kasvutingimusi parandada ka aasta kõige pimedamatel kuudel.

Miks vajavad taimed lisavalgust?

Roheliste toataimede kasvatamine kõige pimedamatel kuudel võib tunduda lootusetu. Valgust pole piisavalt, isegi siis kui paned kõik taimed oma kodu kõige valgema akna juurde. Akna all olevad taimed hakkavad muutuma kollaseks ja kasv aeglustub. Taimi nõrgestab liiga vähene valgus ja nad muutuvad vastuvõtlikumaks kahjuritele ja haigustele. Kuid taimede lisavalgustamine annab neile parema võimaluse kasvada ja areneda.

 

Lisavalgusega muutuvad toataimed pimedal aastaajal vastupidavamaks.

Millal anda rohelistele toataimedele lisavalgust?

Hilissügisel ja talvel on kodus tavaliselt umbes 500 luksi looduslikku valgust. Taimed vajavad keskmiselt kaks korda rohkem valgust ehk umbes 1000 luksi või rohkem. Seetõttu oleks hea anda taimedele keskmiselt 1000 luksi päevas 10–12 tunni jooksul.

Valgusvajadus on erinev, mõned taimed vajavad siseruumides rohkem valgust, teised elavad vähema valgusega, nii nagu looduseski. Näiteks päiksepaistes kasvavad kaktused ja muud sukulendid  naudivad ka koduses tingimuses rikkalikku valgust. Hämaras õitsevad taimed, näiteks sõnajalad, elavad talve hämaruse tavaliselt üle võimalikult heleda akna all.

Üldiselt vajavad taimed lisavalgust oktoobrist veebruarini.

Taimelampe on saadaval pistikupesaga E27, mis sobivad paljudesse standard valgustitesse.

Milline valgus taimedele sobib?

Taimevalguse valik sõltub värvitemperatuurist, valguse efektiivsusest ja valgusallika värvilahendusest. Värvitemperatuuri väljendatakse kelvinites, K.

Fotosünteesi seisukohast vajavad taimed eriti sini-violetset, sinist ja punast valgust. Sini-violetne, sinine ja punane valgus muudavad taimed tugevaks ja jõuliseks, st nad kasvavad hästi nii pikkuses kui laiuses. Sinine ja lilla valgus mõjutavad kasvu. Punane tuli soodustab omakorda õistaimede teket.

Erinevates värvitoonides taimelampide omamine ei pruugi koduses keskkonnas olla see, millest unistad. Õnneks sobib soe valge ja külm valge hästi, sest need sisaldavad kõiki värve. Soe valge tuli kiirgab meeldivamat valgust nii teile kui ka teie taimedele.

Rohelised taimed, eriti paljud sukulendid, vajavad pimedatel kuudel lisavalgust.

Millist taimevalgustit peaksin ostma?

LED-valgustustehnoloogilised valgustid sobivad hästi taimede valgustamiseks, kuna need toodavad taimedele sobivat valgust ega soojenda valgusallikat. Tavaliselt annavad kodus olevad LED-id valgust, mis on 3000K (soe valge) või 4000K (neutraalne valge). Taimedele on kasu paljudest tavalistest koduvalgustitest, kuid täisspektriga taimevalgustite efektiivsus on muidugi parem. Samuti sobivad  taimedele nn päevavalguslambid, millel on looduslähedane valgus.

Taimelampe saab osta tervikuna, mis hõlmab nii valgusallikat kui ka valgustit või ainuüksi valgusallikat, pirni. Taimevalgusallikad on saadaval pistikupesaga E27, mis sobib paljude standardvalgustitega. Sisekujunduse osas ei pruugi taimepirnid pakkuda kõige ilusamat ja silmale meeldivat valgust, kuid teisalt on suurim vajadus taimevalguse järele ka suhteliselt lühikese aja jooksul, hilissügisel ja talvel.

Neile, kes soovivad juba varakevadel alustada seemikute külviga (nt tšilli kasvatamine), on taimede valgustuseks head tavalised T5-päevavalguslambid.

Taimedele on kasulik ka kodu tavaline valgustus, kuna tänapäevased lambid sisaldavad kasulikke lainepikkusi.

Taimelambi paigutus

Asetage taimelamp taimedele võimalikult lähedale, kuna vahemaa vähendab valguse väljundit ning väheneb efekt.

Kui taimi on arvukalt, ei pruugi kõik taimed valgust saada. Kõige loomulikuma valguse saamiseks on hea taimed grupeerida ja paigutada kodu kõige valgemate akende lähedusse ja valgusti lähedale. Taimevalgustiga saate vajaliku valguse isegi pimedas vannitoas ja tualettruumis.

Paljud sooviksid oma vannituba toataimedega rohelisemaks muuta, kuid pimedatesse ruumidesse pole taimi kerge leida, mis hämaras või pimedas õitsevad. Seetõttu on taimevalgustist abi ja rohkem vabadust taimede loominguliseks paigutamiseks.

Taimelambi abil saab rohelisi toataimi kasvatada ka pimedamates siseruumides.

Kohandatud looduslike valgustingimustega

Taimed on kohandatud looduse igapäevase rütmiga. Troopilises kliimas, kust pärinevad paljud meie tavalised toataimed, saavad nad aastaringselt umbes sama palju valgust päevas. Taimed on täpselt nagu meie, tahavad päeval eredat ja õhtul pimedat. Sel põhjusel peaksite vältima oma taimede ööpäevast valgustamist, selle asemel andke neile valgust umbes 10–12 tundi nagu looduses. Näiteks on võimalus osta taimede valgustamiseks taimer ja reguleerida see kella 7–19ni. Nii saavad taimed puhata, täpselt nagu sina ning kasvutingimused vastavad taime loomulikele vajadustele.

Väärib märkimist, et taimevalgusti kasutamisel muutuvad taime elutähtsad funktsioonid aktiivsemaks ja nad vajavad rohkem niiskust kui ilma taimevalgustita kasvavad taimed. Sel põhjusel on soovitatav vähendada taimede kastmist nendel taimedel, mis tavaliselt pimedal aastaajal suurt valgusest ei vaja.

Otsi