Jäta sisu vahele

Toataimede ümberistutamine

Aja jooksul muutub potis olev muld toitainevaeseks ja on juurtega läbi põimunud. Kasvupinnase vahetamine võib toataimedega imet teha. Uus muld sisaldab toitaineid, kuid mullavahetus soodustab ka uute juurte moodustumist, mis saavad mullast leiduvaid toitaineid paremini ära kasutada.

Parim aeg mulla vahetamiseks on varakevadel, kui valgus taastub ja taimed hakkavad taas kasvamiseks energiat saama. Kui peaksid jääma ümberistutustööd tegemata, võib seda teha ka muul aastaajal. Kevadel või suvel võib taimed välja viia ja istutustöö õues ära teha.

Uus muld – uus pott

Mullavahetust on kõige parem teha siis, kui taimede puhkeperiood on läbi, tavaliselt veebruari lõpust-märtsi alguseni. Aeglase kasvuga taimede puhul võib piisata mulla vahetamisest iga kahe-kolme aasta tagant. Kiiresti kasvavad taimed vajavad suuremat potti igal aastal või isegi mitu korda aastas. Vaja on suuremat potti, kuna vana on juurtega täitunud. Suurtes pottides võib pinnase vahetamine olla keeruline ja siis võib heaks alternatiiviks olla lihtsalt pealmise mullakihi vahetamine.

Milline muld valida?

Ümberistutamiseks vajad:

 • Taimele sobivat mulda.
 • Juurte õhutamiseks Potikruusa
 • Puhtaid lillepotte
 • Kääre või oksakääre
 • Lillede toestamiseks pulkasid
 • Vett ja kastekannu

Tee nii:

  1. Kasta taimi eelmisel õhtul korralikult, et neid oleks lihtsam vanast potist kätte saada.
  2. Kobesta taime tagurpidi pöörates ja ühe käega mullast ja taimest kinni haarates ning teise käega potti eemale tõmmates. Kui muld on tugevalt kinni, koputa potti õrnalt vastu lauaserva, siis tuleb see tavaliselt lahti.
  3. Lõika teravate kääride või oksakääridega ära inetud ja üleliigsed juured ja eemalda lahtine pinnas. Kärbi vajadusel ka ülemist osa, eemaldades pikad võrsed ja väljaulatuvad oksad.
  4. Vali pott mille läbimõõt on 2–3 cm suurem kui vana pott. Pane suurte pottide põhja veidi Potikruusa, kata põhjas olev auk esmalt potikillu või lainepapitükiga, et potikruus välja ei jookseks. Väiksemates pottides pole Potikruusa vaja, lihtsalt täida mullaga.
  5. Täida põhi mullaga. Nipp: kasuta vana potti, et arvutada välja vajaminev mullakogus – aseta vana pott uude ja täida pottide vaheline ruum uue mullaga. Kui tõstad vana poti ära, tekib taimele sobiv lohk. Istuta taim ja täida rohke mullaga. Koputa potti nii, et muld settiks. Väldi mulla liiga tugevat surumist. Kasta ja vajadusel lisa mulda.
  6. Taimed vajavad pärast ümberistutamist veidi täiendavat hoolt. Veendu, et muld oleks niiske, ilma et see liiga märjaks saaks ja kaitse taimi otsese päikesevalguse eest, eriti kui oled palju juuri püganud. Ära unusta taimi toita, umbes kord nädalas märtsist septembrini. Kekkilä Roheliste Taimede väetis on toitaine, mida on lihtne otse kastekannu doseerida ja seejärel sellega kasta. Regulaarne ja ühtlane toitainetega varustamine on taimedele parim. Kasuta toitaineid nõrgas annuses iga kastmiskorraga märtsist-septembrini. Väeta iga kord väiksema doosiga, kasuta suuremat annust, kui toida taimi kasvuperioodil harvemini kui kord nädalas ja talvel kord kuus. Üks pumbavajutus on u 2 ml.

 

Otsi