Jäta sisu vahele
Ürdid ja köögiviljad

Aed-liivatee ehk tüümian

Thymus vulgaris

Aed-liivatee ehk tüümian on tugevasti lõhnav, aromaatne ja mitmeaastane, väikeste lehtedega maitsetaim. Aed-liivateed võib kasvatada aknalaual, kasvuhoones või väljas potis, kõrgpeenras või kiviktaimlas.

Kastmine:

Väike

Valgus:

Päikseline

Kõrgus:

20 cm

Õitsemine:

Kesksuvi

Aed-liivatee on u 20 cm kõrgune poolpõõsas, mis õitseb helelillade või vahel ka valgete õitega. Aed-liivatee on pinnakattetaim. Piklikud, väikesed lehed on tumerohelised. Aed-liivatee on suurepärane meetaim. Aed-liivatee talvitub Eestis kenasti, aga võib seda kasvatada üheaastasena või lasta talvituda siseruumides jahedas ja valgusküllases kohas. Toiduvalmistamisel säilib aed-liivatee maitse hästi ka pikalt kuumutamisel. Aed-liivateed võib lisada köögivilja- ja seene- ning liha-, kala-, muna- ja pastatoitudele.

Aed-liivatee eelistab kasvada päikeselisel kasvukohal ning talub hästi põuda. Pinnas võib olla kuiv, hea drenaažiga, soovitatavalt mõõduka toitainesisaldusega, lubjarikas ning liivasegune. Talvist niiskust ei talu.  Aed-liivatee võib istutada Aiamulda, mille hulka võib lisada puhast liiva. Pottidesse istutamisel kasutatakse Mahedat Ürdimulda. Taimed istutatakse 30 cm vahedega.

Kevadel lõigatakse talvitunud aed-liivatee mätas 5-7 cm kõrguseks, antakse Aialupja ja väetatakse Kevadväetisega või Maheväetist Köögiviljadele.

Mättaid tuleb kuival ajal kasta. Juuni lõpus võib väetada Aiaväetisega.

Pottides kasvavat aed-liivateed kastetakse regulaarselt, poti mullapind võib vahepeal kuivada. Kastmisvette segatakse kaks korda aastas Mahedat Vedelväetist.

Augustis väetatakse peenras kasvavaid aed-liivatee taimi Sügisväetisega, mis parandab talvitumist. Kui pinnas on jäätunud, kaetakse taimed Talvekaitse ja kuuseokste ning lehtedega. Kergesti kuivav lehestik on tundlik kõrbemise suhtes. Kui lumekatet ei ole, võib mätaste peale panna veebruaris-märtsis varjutuskanga või kaitsvaid kuuseoksi.

Sidrun-liivatee  (Thymus x citriodorus) on aed-liivatee ja paljalehise liivatee (Thymus pulegioides) hübriid, millel on iseloomulik tsitruselõhn ja maitse. Maitsetaim on mitmeaastane ja talvitub edukamalt kui aed-liivatee. Sidrun-liivatee kasvab hästi ka potis. Maitseainena võib seda lisada eriti kala- ja köögiviljaroogadele ning salatitele, kuid ka näiteks liharoogade maitsestamiseks. Olemas on ka valge- ja rohelisekirju lehega sort (Silver Queen).

Otsi