Jäta sisu vahele
Ürdid ja köögiviljad

Lehtkapsas

Brassica oleracea Sabellica-rühm

Lehtikaali Whitehmm Lehtikaali Redbor

Lehtkapsas on tumeroheline ja tugeva maitsega aedvili. Tegemist on eriti tervisliku ja dekoratiivse kultuurtaimega, mida sobib aias kasvatada koos teiste ilutaimedega. Turul pakutakse ka punaselehelisi vorme.

Kastmine:

Keskmine

Valgus:

Päikseline

Kõrgus:

30-90 cm

Värvid:

Valge

Lehtikaali Whitehmm Lehtikaali Redbor

Lehtkapsa sorte on väga palju ning neid grupeeritakse vastavalt varre kõrgusele ja lehtede värvile. Kõige tuntum lehtkapsas on tumeroheliste käharate lehtedega, kuid populaarsed on ka punased ning lillad sordid. Lehtkapsast võib kasvatada lillepeenras, aiamaal või pottides. Söögiks võib kasutada nii baby leaf-lehti, varsi kui ka suuri kapsalehti.

Lehtkapsa vars on olenevalt sordist 30-90 cm pikkune. Kapsa lehed kasvavad varrel lehvikukujuliselt väljapoole. Lehtkapsas on kapsavormidest kõige vanem ja meenutab oma välimuselt kõige rohkem kapsa ajaloolist kuju. Lehtkapsa kasvatamine on lihtne, taim on suhteliselt kiirekasvuline.

Lehtkapsale meeldib päikeseline ja poolvarjuline kasvukoht. Taim on mulla suhtes vähenõudlik, kuid kasvab kõige paremini kobedas ja lubjarikkas huumusmullas. Sobiv muld on Mahe Aiamuld või Aiamuld. Olenevalt sordist istutatakse taimed 20-30 cm vahedega.

Lehtkapsast saab kasvatada kas aiapoodidest ostetud taimedest, kasvatada taimed ise ette või külvata otse avamaale. Taimede ettekasvatamist alustatakse aprillis-mais ning taimed istutatakse välja mais-juunis pärast seda kui öökülmaoht on möödas. Otsekülv avamaale tehakse mais, kui mulla temperatuur on tõusnud +5-10 kraadini. Lehtkapsa kasvumulla kvaliteedi parandamiseks lisatakse sellele Aiamulda, Aialupja ja Maheväetist Köögiviljadele.

Kasvuperioodil kastetakse lehtkapsast ühtlaselt ja rohke veega. Juunis-juulis toimub hooldusväetamine Maheväetisega Köögiviljadele. Kuna lehtkapsas annab saaki kuni külmade saabumiseni, võib teha lisaväetamise ka augustis.

Kõrgeid taimi võib keppidega toestada. Taime muudab tugevamaks ka kapsa varre alumise osa muldamine.

Lehtkapsas on haiguskindel taim, kuid sellel võib siiski esineda kõiki kapsakahjureid. Lehtkapsa kasvukohta tasuks igal aastal vahetada ning istutuskohale tuleks lisada lupja, et vältida kapsanuuteri teket.

Saagi korjamist alustatakse alumistest lehtedest vastavalt sellele, kuidas lehed kasvavad. Sügise poole muutub lehtkapsa maitse intensiivsemaks. Esimesed külmad aga muudavad maitse taas mahedamaks, sest tärklis hakkab muutuma suhkruks.

Lehtkapsas on üks toitaineterikkamaid aedvilju. Taim sisaldab palju rauda, C-vitamiini, proteiine, karoteeni, kaltsiumit ja K-vitamiini.

Otsi