Jäta sisu vahele
Ürdid ja köögiviljad

Lehtseller

Apium graveolens var. Dulce

Lehtiselleri Varsiselleri

Lehtseller on köögivili, mida kutsutakse ka varsselleriks; see on juurselleri teisend. Lehtseller kasvatab mahlakad paksud lehevarred ja lehelabad. Lehtseller on heleroheline, maitselt magusavõitu ja mugulsellerist mahedam.

Kastmine:

Keskmine

Valgus:

Päikseline

Kõrgus:

30-50 cm

Lehtiselleri Varsiselleri

Lehtseller ehk varsseller kasvab 30-50 cm kõrguseks salatitaimeks. Lehevarred on 1-2 cm laiused ning nende otstes kasvavad lehed tumerohelised ning lõhised. Lehtsellerit on lihtne hooldada, kuid selle kasvuaeg on pikk.

Lehtseller sobib tükeldatuna ja töötlemata nii salatitesse kui dipiköögiviljaks. Samuti võib seda lisada suppidesse, kastmetesse, risotodesse, voki- ja pajatoitudesse. Selleri õrnu lehti võib kasutada salatites ja toitude dekoreerimiseks.

Lehtsellerile meeldib päikeseline ja poolvarjuline kasvukoht. See kasvab hästi huumusrikkas, väetatud mineraalmullas. Taimele sobib Aiamuld. Istutuskaugus on 30 cm.

Kuna lehtselleri kasvuaeg on pikk, kasvatatakse taimed ette, külvates seemned märtsi algul Külvimulda. Taimed pikeeritakse Istikumulda ja paigutatakse valgusrikkale aknalauale. Ettekasvatatud taimed on müügil ka aianduskauplustes.

Lehtselleri kasvusubstraati parandatakse Aiamulla, Aialubja ja Maheda Aiaväetisega.

Taimed istutatakse välja alles juunikuus. Lehtsellerit tuleb eriti suve lõpus rohkelt kasta. Lehtselleri kasvuaeg on umbes 200 – 240 päeva. Saak on koristamiseks valmis, kui varred on muutunud hapraks ja kergelt murtavaks.

Otsi