Jäta sisu vahele
Ürdid ja köögiviljad

Mais

Zea mays var. saccharata

Maissi Zea mays var. saccharata

Mais kuulub kõrreliste hulka ja kasvatab ühe üle 2-meetrise peavõrse ning väikesed külgvõrsed. Söögiks sobivad õisikutest arenenud kollased, 15-25 cm pikkused tõlvikud, kus seemned paiknevad ühtlastes ridades.

Kastmine:

Keskmine

Valgus:

Päikseline

Kõrgus:

200 cm

Värvid:

Valge

Õitsemine:

none

Maissi Zea mays var. saccharata

Ameerikast pärit mais on üheaastane kõrstaim. See on üks maailma tähtsamaid kultuurtaimi. Erinevaid maisisorte on palju. Meil kasvatatakse varaseid suhkrumaisisorte. Suhkrumaisi seemned on magusad. Saagi saamiseks on vaja varast sorti, sooja kasvukohta ning soodsate ilmastikutingimustega suve.

Mais vajab päikeselist, sooja ja tuulte eest kaitstud kasvukohta. Taimele sobib huumusrikas, toitaineterohke, juba sügisel ette väetatud muld. Kasvukoha mulla kvaliteeti parandatakse Aiamullaga. Maisitaimed tuleks ette kasvatada, see võtab 2-3 nädalat. Juuni algul, kui öökülmad on möödas ning taimed umbes 20 cm kõrgused, tuleb neid vähehaaval välistemperatuuriga harjutada ja seejärel välja istutada. Maisi tolmlemine toimub tuule abil ja tolmlemise kindlustamiseks tuleks taimed istutada vaheliti üksteisest umbes 30 cm kaugusele.

Maisi saab kasvatada kas aianduspoest saadavatest taimedest või ise ettekasvatatud taimedest.

Mais vajab ühtlast niiskust eriti pärast istutamist ning tolmlemise ja tõlvikute moodustumise ajal. Kui suvi on kuiv, tuleb maisi piisavalt kasta.

Kesksuvel tuleks väetada Maheda Vedelväetisega, Aiaväetisega või Peenramaaväetisega ning taimi piisavalt kasta.

Kui taim kasvatab rohkest külgvõrseid, võib need eemaldada. See annab taimele rohkem jõudu tõlvikute moodustamiseks.

Saak on koristusvalmis siis, kui tõlvik on suureks kasvanud ja selle tipus olev tutt on pruunikaks tõmbunud. Maisitera on küps, kui seda pigistades tekkiv vedelik on valge ja meenutab koort. Ühelt taimelt saab tavaliselt kaks või kolm tõlvikut.

Maisi on seemnetest lihtne ette kasvatada. Seemneid tuleb vees mõni tund leotada ning seejärel istutatakse need otse 5 cm pottidesse, kasutades Külvi– või Istikumulda. Pikeerimine võib õrna juurestikku vigastada. Sobiv külvisügavus on 4 cm. Külv hoitakse ühtlaselt niiske.

Taimede ettekasvatamine kestab 2-3 nädalat. Juuni algul pärast öökülmade möödumist, kui taimed on umbes 20 cm kõrgused, harjutatakse neid vähehaaval välistemperatuuriga ning istutatakse seejärel välja.

Otsi