Jäta sisu vahele
Ürdid ja köögiviljad

Spinat-ruutlehik

Tetragonia tetragonioides

Lamopinaatti Tetragonia tetragonioides

Spinat-ruutlehik ehk Uus-Meremaa spinat on lopsaka kasvuga põõsasjas lehtaedvili. Taime paksud ja mahlakad lehed on rombjad ning nende maitse on tugevam kui tavalisel spinatil.

Kastmine:

Keskmine

Valgus:

Päikseline

Kõrgus:

10-100 cm

Värvid:

Rohelised lehed

Õitsemine:

none

Lamopinaatti Tetragonia tetragonioides

Spinat-ruutlehik kuulub teise perekonda kui tavaline spinat. Spinat-ruutlehikut kasvatatakse samamoodi kui tavalist spinatit, aga see vajab vähem kastmist ega hakka nii kergesti õitsema. Tugevamaitselisi lehti saab kasutada alates juulikuust kuni sügava sügiseni. Keedetuna sobib spinat-ruutlehik suppidesse, hautistesse ja sügavkülmutamiseks.

Taim kasvab 10-100 cm kõrguseks. Taime vars on väänduv või diagonaalne, alumised harud on pikad ja keerduvad. Lehevarred on 1-2 cm pikkused. Lehed on pehmed ja karedad. Peaaegu rombikujuline lehelaba on tavaliselt 4-7 cm pikkune, roodne ja mõhnaline. Läikivate lehtede pealispind on tumeroheline, alumine aga heleroheline.

Spinat-ruutlehik kasvab kõige paremini päikeselises või poolvarjulises kasvukohas. Taimi kasvatatakse üldjuhul aiamaal, aga neid võib istutada ka pottidesse või rõdukasti. Spinatile meeldib kobe, toitainete- ja huumusrikas muld. Aiamaa mulla kvaliteeti saab parandada värske Aiamulla või Kasvuturbaga. Pottides võib kasutada Erimulda Suvelilledele. Rõdul kasvatamiseks on lihtsaim lahendus istutada taimed otse Mahedasse Kasvatuskotti. Sobiv istutusvahe on 10-20 cm.

Spinat-ruutlehik on külmaõrn, seega saab ettekasvatatud taimed istutada välja alles pärast öökülmade möödumist. Spinat-ruutlehik ei ole eriti aktiivne õitseja, nii saab seda taime erinevalt spinatist kasvatada ka kesksuvel.

Spinat-ruutlehiku peenrad tuleb hoida umbrohuvabad, muld peab olema ühtlaselt niiske kogu kasvuperioodi jooksul. Spinat-ruutlehik talub kuivust paremini kui tavaline spinat ja ei ole nii aktiivne õitseja.

Spinat-ruutlehik ei talu tugevat väetamist. Mulla ettevalmistamisel lisatakse Mahedat Aiaväetist. Teine võimalus on taimi väetada, lisades kastmisvette Mahedat Vedelväetist.

Spinat-ruutlehikut vaevavaid lehetäisid võib tõrjuda männiseebiga.

Saak koristatakse enne õitsemist vastavalt lehtede kasvule. Pärast õitsemist lehtede kvaliteet langeb.

Spinat-ruutlehiku taimi saab ise seemnest kasvatada. Kevaditi müüakse aianduspoodides ka ettekasvatatud taimi.

Seemned pannakse ööpäevaks likku ja külvatakse taimede ettekasvatamiseks märtsis-aprillis Külvimulda. Idanemisaeg on umbes 15-20 ööpäeva. Taimed istutatakse välja maikuus. Roomava taimena vajab spinat-ruutlehik kasvamiseks palju ruumi.

Otsi