Jäta sisu vahele

Adriani nõuanded sügiseseks istutamiseks

Olgu tegemist puude, põõsaste, rooside, püsikute või lillesibulatega – sügis on istutamiseks hea aeg!

Septembris-oktoobris tehakse aianduskeskustes mitmesuguseid pakkumisi ja allahindlusi. Kauplused on sunnitud laojääke üle talve hoidma, seega mida rohkem nad neid maha müüvad, seda rohkem jätkub ruumi uuele kaubale. See on taimesõbrale hea aeg soodsaid oste teha – ehk isegi soetada hooaja alguses ihaldatud taim, mille hind tundus toona liialt kallis.

Olgu tegemist puude, põõsaste, rooside, püsikute või lillesibulatega – sügis on istutamiseks hea aeg! Suvised kuivad ilmad on möödas, sügisene ilm on niiskem ja kastmisvajadus seega väiksem. Muld on endiselt soe ja uute taimede istutamiseks sobivalt niiske. Taimed jõuavad enne pakaste tulekut kenasti juurduda, elades talve seega kergemini üle ja hakates kevadel kiiremini kasvama.

Kekkilä aednik Adrian Evans tööhoos.

Mullal ja mullal on vahe

Muld on istutamise seisukohast väga oluline. Taim saab parima kasvustardi, kui sel on võimalik hakata kohe korralikult juuri ajama. Hea muld on eriti tähtis sügisese istutamise ajal, sest taimi ootab ees keeruliste ilmastikuoludega talv. Taimede vajadusi silmas pidades välja töötatud muld sisaldab kõike vajalikku – see on õige koostisega, millesse on lisatud vajalikke toitaineid, mis aitavad taimel juurduda ja kevadel kasvama hakata. Taimed on selle eest tänulikud ja kasvuperioodi alguses on erinevused selgelt näha.

„Kuulen tihti, kuidas inimesed räägivad, et allahindluse käigus ostetud ja sügisel maha istutatud taimed ei elanud talve üle. Ma julgen väita, et üheksal juhul kümnest oli põhjuseks halb muld,” ütleb Adrian.

Aidake juurtel korralikult kasvama minna

Kui istutate suuremale alale, siis oodake kuiva ilma, mil pinnast on kergem töödelda ja parandada. Märjal mullal kõndimine kahjustab selle struktuuri – muld tiheneb liialt, mis ei soodusta uute taimede juurdumist.

Kui istutatavad taimed on kasvanud seni potis, siis on neis sageli rohkem juuri kui mulda. Enne istutamist tasub juurestik paljastada või teha juurepalli sisselõiked. Sobiva suurusega istutusauk täidetakse uue mulla ja pinnase seguga. Olenevalt taime suurusest tihendatakse muld juurepalli ümbert kas käte või jalgadega. See aitab taimel juurduda ja takistab kastmisvee kogunemist varre ümber. Külmade ilmade tulles üleliigne vesi jäätub, nii et taim võib talvel ära külmuda.

„Mina kuhjan taimede, eriti just puude ümber pisut mulda, sest see aitab veel tüve ümbert ära valguda ja taim ei külmu nii kergesti,” annab Adrian nõu.

Istutamise ajal kastke taime põhjalikult, seejärel laske loodusel oma töö teha. Teie võite jääda rahulikult ootama tervete ja tugevate taimede õitsemist tuleval kevadel.

Otsi