Jäta sisu vahele

Aiatoodete teerajaja juba 100 aastat

Kekkilä toodete arendamine on tugevalt seotud muutustega aiakultuuris. Algselt töötas Kekkilä asutaja Mikko Jortikka tooteid ainult enda tarbeks, kuid peagi laiendas oma tegevust teiste aiapidajate soovil.

Kekkilä väetiste tootmine sai alguse Mikko Jortikka mõttest ja tema huvist taimede erinevate toitainete vajaduste kohta. Mikko hakkas alguses väetissegusid arendama ja valmistama ainult enda aiamaal kasutamiseks. Kekkiläs käinud kohalikud aednikud palusid aga meest, et ta ka neile hakkaks väetissegusid tegema. Kekkilä asutati 1924. aastal.

Lilleväetiste eelkäija

Kekkilä Lilleväetis on toodetud põhimõtte järgi, et parima tulemuse annab igale taimeliigil eraldi loodud väetis. Esimesed partiid toataimede väetist nr 10 toodeti 1924.aastal Kekkilä mõisas Viiburis.

 

Kekkilä osales aktiivselt näitustel ja laatadel ning sealt saadud tähelepanu suurendas nõudlust väetiste järele. 1950. aastal toimunud Soome Suurmessil pälvis Kekkilä lilleväetis nr 10 kategoorias ainsa kuldmedali ja seda saavutust rõhutati ka järgmiste aastate reklaamides.

1960. aastatel väetist uuendati ja see sai nimeks Kekkilä-Complexa. Tänapäeval toodetakse Lilleväetist Kekkilä Eurajoki väetisetehases sama vana hea eduka retsepti järgi.

Haruldane Kekkilä väetisekuulutus Aialehest aastast 1928.

Haruldane Kekkilä väetisekuulutus Aialehest aastast 1928.

Kõik sai alguse Lillemullast

Soome esimene Lillemuld tuli müügile olümpia aastal 1952, kui kauplustesse ilmus ilusasse neljakilosesse pakendisse pakitud Kekkilä Lillemuld. Lillemulla tootmiseks aurutati põllumulda, et saada see haiguste ja kahjurite vabaks.

Mulla tootmine arenes kiiresti ja puhtast toorainest hakati retseptide järgi segama erinevaid mullatooteid. Kui 1960. aastatel muutusid populaarseks kaktused ja palmid, hakkas Kekkilä tootma ka Kaktusemulda. 1970.aastatel muutus üha tavalisemaks roheliste taimedega sisekujundus ning seetõttu tõi Kekkilä 1971. aastal turule Kekkilä Kestlikmulla altkasvatavate toataimede jaoks.

1970. ja 1980. aastatel sai Kekkiläst riigi juhtiv mullatootja.

Kekkilä Aiamuld toodeti esimest korda 1989. aastal. Soomlased olid massiliselt linnadesse kolinud ja koduaednikel vajasid aeda kvaliteetset mulda. Tänapäeval toodetakse Aiamulda Kekkilä Niibi ja Parkano tehastes hoolikalt valitud toorainest.

Auhinnatud ja jätkusuutlikud valikud

Ökoloogilise mõtlemise ärkamisega hakkas Kekkilä tootma mahepõllunduseks sobivat Kekkilä Kanasõnnikut. Tänapäeval toodetakse Kekkilä Kanasõnnikut Soomes GMO-vaba söödaga kasvatavate kanade sõnnikust hoolikalt hügieniseerides. See tagab väetise funktsionaalsuse ja ohutuse. Kanasõnnik sai uue lustaka pakendi 2018. aastal kaubamärgi uuendamise käigus.

Terviklik Kekkilä PLUS+ väetisteseeria nimetati Soomes 2021. aasta aiatooteks. Sarja kuuluvad Kevadväetis PLUS+ ja Muruväetis PLUS+. Oma otsuses tõid Soome aianduskaupmehed välja selle, et Kekkilä väetised on olnud aiandushuvilistele suureks abiks. Lisaks taimedele väetavad mineraalidega rikastatud looduslikud väetised taastootmisest saadud toorainega ka maad.

Kekkilä maakerakomposter ehk Aia- ja Suvilakomposter on alates 80ndatest aastatest kompostinud koduaednike jäätmed „aedniku kullaks”. Tänapäeval toodetakse Kekkilä Aia- ja Suvilakompostrit endiselt Soomes 100% taaskasutatud plastist. Seda armastatud mudelit on lihtne kasutada.

Tänapäeva tootearendus juhindub vastutustundlikest valikutest ja tuleviku tootearendus teeb seda veelgi enam. 2023. aastal tutvustas Kekkilä 100% turbavaba Kekkilä Kestlik+ Taimemulda ja Kestlik+ Taimeväetist. Mõlema toote tooraine on valitud võimalikult vastutustundlikult ning pakendid on toodetud peaaegu 100% taaskasutatud plastist ja on 100% taaskasutatavad.

Otsi