Jäta sisu vahele

Kompostmulla kasutamine aias

Millal on kompost küps?

Kompost on küps, kui selle temperatuur on pärast aktiivset kompostimisetappi langenud ümbritseva keskkonna tasemele. Kui kompostimisprotsess on haripunktis, võib temperatuur tõusta kuni 60 kraadini. Valmis kompost lõhnab maalähedaselt ja on värvilt tumepruun. Väike kogus mittelagunevaid jäätmeid ei sega kasutamist.

Kompostimassi küpsemine jätkub kuni kompostri temperatuur langeb. Lagunevad organismid muudavad kompostis sisalduvad toitained stabiilseks huumusühendiks. Küps kompost segatakse pinnasega ja see sobib peaaegu kõikidele taimedele.

Käimlajäätmete komposti kasutamine

Käimlajäätmeid tuleks enne kasutamist hoolikalt järelkompostida, vähemalt üks aasta, eelistatavalt kaks aastat või isegi kauem. Taimedele sobib küps kompost ja haigustekitajad on looduslikult lagunenud. Valmis käimlajäätmete komposti võib kasutada aias näiteks pinnase parandamiseks ning ilupõõsaste ja lillede jaoks, kuid söödavate taimede puhul ei soovita me käimlajäätmete komposti kasutada. Käimlajäätmete hulka võib jääda kahjulikke aineid.

Küpse komposti kasutamine

Küpskompost sobib nii juurviljadele, sibulatele, maitsetaimedele, marjapõõsastele ja viljapuudele. Maapinnale lisatakse see kevadel või sügisel. Püsikute ja põõsaste istutamisel võib küpset komposti laotada maapinnale 5-10 cm kattena. Murupinnale võib riisuda hästi lagunenud ja sõelutud umbes 1 cm paksuse komposti kihi.

Küpset komposti võib sõeluda, kuid väike kogus mitte lagunenud jäätmeid selle kasutamist ei takista. Oma istutusmulla valmistamisel on soovitatav segada kompost Kekkilä Kasvuturba ja Liivakastiliivaga vahekorras 1: 1: 1. Segule võib lisada ka lupja ja biosütt.

Küpse kompost sobib ka toitainerikkaks multšiks. Kompostihuumus sõltub toorainest ja küpsusest. Mulla pinnale laotatud kompostikiht väetab ja hoiab mulda elus.

Poolküps kompostihuumus on toitainerikas

Poolküps kompost on toitvam ja väetab jõulisemalt. See sobib mitmeaastastele taimedele ja näiteks palju toitained vajavatele kõrvitsatele. Kattena takistab poolküps kompost umbrohtude kasvu, säilitab niiskuse ja meelitab ligi usse, mis parandavad mulla seisundit. Komposti on kõige parem kasutada kevadel või sügisel.

Oma istutusmulla valmistamisel on soovitatav segada kompost turba ja liivaga vahekorras 1: 1: 1.

Otsi