Jäta sisu vahele

Kompostmulla kasutamine aias

Millal on kompost küps?

Kompost on küps, kui selle temperatuur on pärast aktiivset kompostimisetappi langenud ümbritseva keskkonna tasemele. Kui kompostimisprotsess on haripunktis, võib temperatuur tõusta kuni 60 kraadini. Valmis kompost lõhnab maalähedaselt ja on värvilt tumepruun. Väike kogus mittelagunevaid jäätmeid ei sega kasutamist.

Kompostimassi küpsemine jätkub kuni kompostri temperatuur langeb. Lagunevad organismid muudavad kompostis sisalduvad toitained stabiilseks huumusühendiks. Küps kompost segatakse pinnasega ja see sobib peaaegu kõikidele taimedele.

Küpse komposti kasutamine

Küps kompost sobib nii juurviljadele, sibulatele, maitsetaimedele, marjapõõsastele ja viljapuudele. Maapinnale lisatakse see kevadel või sügisel. Püsikute ja põõsaste istutamisel võib küpse komposti laotada maapinnale 5-10 cm kattena. Murupinnale võib riisuda hästi lagunenud ja sõelutud umbes 1 cm paksuse komposti kihi.

Poolküps kompost huumus on toitev

Poolküps kompost on toitvam ja väetab jõulisemalt. See sobib mitmeaastastele taimedele ja näiteks palju toitained vajavatele kõrvitsatele. Kattena takistab poolküps kompost umbrohtude kasvu, säilitab niiskuse ja meelitab ligi usse, mis parandavad mulla seisundit. Komposti on kõige parem kasutada kevadel.

Oma istutusmulla valmistamisel on soovitatav segada kompost turba ja liivaga vahekorras 1: 1: 1.

Otsi