Kompostri kasutamine talvel
Kompostrit on soovitatav tühjendada sügisel või talve alguses, et kompostrisse ruumi teha. Talvel võib tühjendamine olla keerulisem. Kuid miski ei takista tühjendamist ka talvel, kui mass on sulanud. Kompostimise jätkamiseks on hea jätta kompostrisse eelmist partiid.
Tühjenda 2/3 kompostri sisust ja vii järelkompostimiseks, näiteks Kekkilä Aia- ja Suvilakompostrisse, või hoiusta kevadeks.
Biojäätmed on lagundajate toit
Täida oma kompostrit pidevalt. Pea meeles, et jäätmete lisamine regulaarselt, umbes 2-3 korda nädalas, on oluline ka kompostimise jätkamiseks talvel.
Isegi külmadel pakaselistel päevadel tuleks isoleeritud kompostri, näiteks Kekkilä Termokompostri, kate hoida kindlalt suletuna, et kuumus ei pääseks välja.
Talvel rohkem kompostiturvast
Külmal aastaajal peaks köögijäätmeid kompostides kasutama kompostiturvast rohkem kui suvel. Varu talveks Kekkilä Kompostiturvast ja hoia seda soojas sisekeskkonnas, see aitab säilitada komposti temperatuuri. Lisa kompostiturvast 50% jäätmekogusest.
Aktivaatori kasutamine
Komposti aktivaator, nagu Kekkilä Kompostierguti säilitab talvel kompostimise, tagades lagundavatele mikroorganismidele toitaineid. Kompostiergutit saab lisada juba kompostris olevate biojäätmete hulka. Sobiv kogus on ½ dl / 10 l biojäätmete kohta.
Kompostierguti abil saab kompostimist käivitada ka talvel, see lisatakse kompostrisse väikese koguse sooja veega. Karbamiid säilitab kompostri töö ka talvel.
Mida teha, kui komposter talvel külmub?
Kui komposter külmub, on soovitatav seda õrnalt sulatada, näiteks asetades kompostrisse kuuma veega täidetud kanistri. Kompostrit saab täita ka siis, kui see on külmunud. Jah, komposti ärkamine toimub ilma temperatuuri tõusuta, nii et ei pea tingimata midagi tegema. Jäätmed saab seega viia külmutatud kompostrisse.
Külmumise vältimiseks on erinevaid viise. Lumerohkel aastaajal saab kompostri väljastpoolt vooderdada soojust hoidva lumekattega.
Tee talvistele köögijäätmetele aegsasti ruumi
Kompostrit on hea tühjendada kevadel või sügisel, kui aias saab kasutada kõige enam kompostimulda. Poolküpset komposti saab sügisel panna näiteks köögiviljamaale või istutusalade katteks.
On hea, kui mullaga segatav komposthuumus on täielikult laagerdunud, teisisõnu, kompost peaks olema ühtlasest pruunikas materjal. Komposti saab ka läbi sõeluda ja panna maandamata materjal kompostrisse tagasi.
Kompostist saab istutusmulla, segades selle turba ja liivaga. Küpsest kompostist saab teha oma istutusmulla, segades 1 osa komposti, 1 osa turvast ja 1 osa liiva.