Jäta sisu vahele

Lilledega loodud jõulutunne

Jõulukaunistused pannakse tavaliselt siseruumidesse. Kuid sama hästi võid luua jõulutunde taimede ja tuledega. Nad toovad rõõmu sissepääsu juurde ning kosutust pimedusse.

Tekst ja fotod: Hanna Wendelbo

Kaunis sissepääs kutsub jõule tähistama

Jõulud on ukse ees ja teisel advendinädalavahetusel võib jõulud ka õue viia. Kutsuv sissepääs kodu ukse ees, mida tervitavad armsad lilled ja igihaljad taimed, on üks pisikesi argiseid elurõõme, mis südant soojendab.

Pottide asetamine ukse juurde gruppi, loob taimedest rohelise sissepääsu, isegi kui aias on muidu talv.

Taimi valides püüa alati võimalusel hankida kohapeal kasvatatud kodumaised taimed. Vali pika elueaga taimi, pärast seda kui neid on esimest korda hooajataimena pottides  imetletud, saad need aeda istutada. Uue taimed istuta alati uude paraja suurusega potti ja mulda, et luua taime jaoks parimad tingimused. Lisa poti põhja Potikruus ja täida sobiva mullaga. Kasuta kas Lillemulda, Mahe Kasvumulda või Aiamulda.

Hea muld paneb taimed õitsema

“Võiks vist öelda, et Aiamuld on kogu minu kasvatamise aluseks, see sobib väga hästi väga erinevate taimede kasvatamiseks. Sellesse külvan lilleseemned ja kasutan istutamiseks püsilille- ja lillepeenardes, aga ka talve hooaja õueistandustes”, ütleb Hanna. Aiamullas on sobiv väetis, mis tagab hea kasvu. Turvas ja toitvad lisaained muudavad selle tumedaks ja niiskust hoidvaks ning hõlbustavad kastmist.

Kui talv on vihmane ja kerge lumega,  jälgi et pottides olev muld ei oleks liiga märg, kuna märjas pinnases võivad taimede juured mädaneda või isegi külmuda. Potikruus aitab vältida liigse niiskuse jäämist istutusnõusse. Tänu Aiamullas sisalduvale liivale on muld vett läbilaskev ja taimede juurtele õhurikas. Taimed arenevad ja õitsevad kaunilt!

 

Potid talviseks istutamiseks

Kui istutad taimed talvel potti, on oht, et savipott külmub. Seetõttu eelista tsingist või vastupidavast plastikust või kiudbetoonist valmistatud potte. On kahetsusväärne, kui ilusad savipotid külma käes lõhkevad. Seetõttu vali materjalid, mis võivad pinnase vee külmumisel veidi laieneda. Lisaks tuleks eelistada potte, mis ei ole väga rasked, sest siis saab potte liigutada ja hoiupaika või tuppa tõsta, kui temperatuur liialt langeb.

Lumerooside eest hoolitsemine

Lumeroosid on talvisel aastaajal vaieldamatud lemmikud ja alati leidub uusi sorte. Mõned sordid hakkavad lillepeenardes õitsema novembri keskel, teised aga alles veebruaris ja õitsevad maikuuni! Kui temperatuur mõne kraadi võrra langeb, võib lumeroos öö jooksul longu vajuda, kuid päikese käes taastub kiiresti. Lisaks on lumeroos lõikelillena väga tänuväärne, kuna võib vaasis tõesti kaua vastu pidada. Lõika õievarred diagonaalselt.

Kombineeri potiistutustes lumeroosid skimmia ja kanarbikuga, et anda pottidele kontrasti. Skimmia pole kahjuks talvekindel, kuid õnneks püsib see potti istutatuna päris kaua ilusana ka siis, kui ilmad külmemaks lähevad.

Lumeroos õitseb ka kasvuhoones ja klaasitud rõdul või terrassil, kus on siseruumist jahedam õhk.

Kevadel pakase taandumisel, istuta lumeroosid lillepeenarasse. Mõned sordid külvavad end ise ja moodustavad uued väikesed rühmad.

Jõulud kasvuhoones

Enne uue saagi külvamist, muuda jõulu ajal tühjalt seisev kasvuhoone imeliseks imedemaaks.

Eriti imeline on, kui kasvuhoone on paigutatud nii, et majaaknast seda näed. Lumeroosid armastavad kasvuhooneelu, nagu ka hüatsindid. Istuta need terrakotapottidesse. Kasuta Lillemulda, mis sobib hästi hooajataimedele. Kata pinnas samblaga, mis hoiab ka soojust. Lihtne, kuid väga tõhus viis.

Hüatsinte istuta ka välipottidesse. Tõenäoliselt ei ava nad oma pungi, kuid pehme samblaga kaetud potis on nad siiski suurepärased. Sissepääs on imeilus, kus on potid täis jõulude kauneimaid lilli, lisaks on need tuule ja vihma eest kaitstud. Kui märkad, et külmem öö on tulemas, pane kaitseks katteloor ja kui on tõesti külm, siis tasuks kõige tundlikumad taimed sooja tõsta!

Riputa uksele okaspuuokstest seotud jõulupärg ja tervita jõule!

Otsi