Jäta sisu vahele

Puude istutamine aeda

Puud loovad aias korda ning kaunistavad ja kaitsevad seda. Igasse aeda ja igaks otstarbeks leidub sobiv puu, olgu ruumi nii palju või vähe kui tahes.

Puudel on aias tähtis roll – need loovad aias korda ning kaunistavad seda eri kujude ja värvidega. Igasse aeda ja igaks otstarbeks leidub sobiv puu, olgu ruumi nii palju või vähe kui tahes. Kui puud kasvavad, pakuvad need meile jahedat varju ja kaitsevad kuuma eest. Peale selle saavad aednikud suurepärase kasvukoha taimedele, kelle valgusevajadus on väike.

Puu tasub valida oma maitse järgi. Veenduge enne selle istutamist siiski, et olete valinud koha, kus taim saab vabalt kasvada. Te ju ei soovi kümne aasta pärast puud maha võtta, kui see on suureks kasvanud? Enamasti soodustab päikeseline koht kasvu ja on seega parim valik. Mõelda tasub ka puu kuju, selle lehtede ehituse ja värvi ning aia kui terviku peale.

Puu istutamisel tuleks keskenduda parimate võimalike kasvutingimuste loomisele. Kõik saab alguse juurtest. Puukoolid tarnivad puid eri moel: paljaste juurtega, juurepalliga või potitaimena. Aianduskeskuste sortimendi hulgast leiab sageli potitaimi. Potti istutatud taim on tasakaalust väljas, sest selle latv on kahar, aga juured väiksed. Mullas kasvavat täiskasvanud puud võib kujutada ette taldrikul seisva veiniklaasina. Veiniklaas kujutab puu maapinnale jäävat osa ja taldrik juurestikku. Pärast puu istutamist ei kasva selle oksad aasta või kahe jooksul üldse, vaid suurem osa kasvust toimub maa sees. Puu kasvatab juurestikku, mille abil see kinnitub tugevalt mulda ning kogub ladva jaoks vett ja toitaineid. Puu istutamisel tuleks keskenduda juurestiku jaoks parimate võimalike kasvutingimuste loomisele, et juured kasvaksid kiiresti tugevaks. Juurestik peab istutusaugust välja kasvama ja ümbritsevasse pinnasesse tungima.

Vastupidi levinud arvamusele tuleb puu istutada nelinurksesse, mitte ümmargusse istutusauku. Kandiline auk on parem, sest see soodustab juurte levimist, selle asemel et juurestik keerduks augu ümber. Kaevake kahe juurepalli suurune auk, mille sügavus on umbes 60–80 cm. Kobestage augu põhja ja külgi, nii et muld ei laguneks laiali ega muutuks kõvaks.

Tõstke pinnas labidaga üherattalisele kärule või muule alusele, et ümbrus oleks korras. Sama mulda läheb varsti vaja. Valage istutusauku 3–5 kotti puude istutamiseks mõeldud erimulda ja segage selle hulka teist sama palju väljakaevatud pinnast. Võtke puu potist välja ja kohestage juuri, nii et need hargnevad ülespoole. See on potitaimede jaoks väga tähtis. Kui juuri ei kohestata, siis kasvavad need spiraalina edasi ja keerduvad ümber istutusaugu. Sellisel juhul ei kinnitu juured korralikult mulda ja puu võib ühel päeval ümber kukkuda.

Istutage puu alati sama sügavale, nagu see potis kasvas. Kui mulda on rohkem, siis ei saa puukoor korralikult hingata. Liiga sügavale istutatud puu võib surra. Õiget sügavust on lihtne kontrollida puu mõõtmisel kepiga. Parim lahendus on kuhjata mulda pisut üle maapinna algse taseme. Nii ei moodustu istutusaugust kaussi, kuhu vesi võib hilissügisel külmuda või varakevadel koguneda, vaid see valgub ära. Tihendage mulda jalgadega trampides, kuid olge ettevaatlik, et tüve mitte vigastada. Veenduge, et puu oleks tugevalt paigal ja selle tüvi asetseks otse. Kui tegemist on suure puuga, siis on soovitatav lisada mulda kihtidena ja neid vahepeal tihendada, et vältida õhutaskuid.

Lisaks tuleb puu esimestel aastatel (tavaliselt 2–3 aastat) toestada, kuni see on korralikult juurdunud ja oma kohale kinnitunud. Tugi tuleb asetada 1/3 ulatuses vastu esimeste okste all asuvat tüveosa. Nii kinnituvad juured korralikult ning tüvi võib rahus õõtsuda ja jämedusse kasvada.

Istutatud taimede kastmine on alati oluline, kuid eriti oluline on see puude jaoks – puud on kallid ja vajavad kasvamiseks palju vett. Eesmärk on, et puu püsiks elus ja kasvaks oma kõrguse täis. Parem on kasta natuke korraga, kuid sageli. Vett kulub palju, sest sellest peab jätkuma kogu juurestiku jaoks. Muld ei tohi kasvuperioodil kuivada. Maapind võib niiske paista, kuid vett kulub palju, sest see valgub pidevalt põhjas olevate juurteni. Kastke puud vähemalt kaks aastat (kuivade kasvuaastate korral kauemgi), kuni juured on istutusaugust välja kasvanud ja puu saab ise vajalikku vett koguma hakata.

 

Adrian Evans, Kekkilä aednik

Youtube player here, src:https://www.youtube.com/watch?v=16V1wMUfG_o
Puun istuttaminen video-ohje

Otsi