Tekst ja pildid: Tiina Tauraite
Hakkame kodus aknalaual tšillisid kasvatama!
1. Varu üks kott Külvi- ja pikeerimismulda ja tühi kilekott. Meie kasutame Kekkilä Mahe Ürdimulda.
Kasvukastiks võid kasutada spetsiaalseid plastmagasiine või margariini karpe. Kuid paljud teie hulgast said ka jõulukingiks minu spetsiaalselt kasvukastiks disainitud kingikomplekti koos seemnete ja õpetusega.
2. Enne, kui tööle asud, pane see kilekott endale näiteks pähe ja lollita oma kodustega sutsuke – see annab hea tuju. Taim saab aru, et siin on lõbusad tšillikasvatajad ja tahab sellisesse seltskonda sirguda.
3. Lõika sobiv kilekott kasti jaoks parajasse suurusesse.
5. Torka läbi kasti põhjas oleva pilu kilesse rida auke, et üleliigne vesi saaks väljuda.
6. Kasta mulda.
7. Võta kastis olevast kotikesest aknalaua-tšilli seemned ja aseta need ühtlaste vahedega mulla pinnale. Pane tähele, et alguses paneme rohkem seemneid maha, sest kõik ei pruugi idanema minna. Hiljem on kastis ruumi 1-2 taimele.
Kui oled õnneseen ja sul tärkabki 5 taime, siis istuta need hiljem muusse nõusse ümber.
8. Kata seemned õrnalt 1 cm mullakihiga.
9. Niisuta seemneid veepritsiga.
10. Kata kasvukast toidukilega.
11. Pane oma taimekasvatuse päevikusse kirja info ja tähelepanekud- nii kogunevad ja talletuvad aastatega väärtuslikud teadmised.
12. Aseta kast sooja kohta, kus temperatuur oleks üle 20C (ideaalis 26-27C).
Radiaator või soojamüür on selleks ideaalsed.
13. Jälgi kraadiklaasi ja oota umbes nädala jagu, mil peaksid esimesed idud ilmuma. Siis paneme taimed valguse või taimelambi kätte ja vaatame koos, mis edasi saab…
14. Nädal aega hiljem on kassi valvsa pilgu all viiest seemnest kaks agaramat tärganud. Võib juhtuda, et mõni tuleb veel välja. Aga igaljuhul tuleb nüüd kile eemaldada ja taimekast valgusrikkasse kohta asetada. Taimelamp on samuti suureks abiks.
15. Täpselt kuu aega pärast külvi on 5 seemnest 3 kasvama läinud ja aeg on pikeerida neist üks uude kasvukohta, sest selles kastis on ruumi vaid 1-2’le taimele.
16. Valmista uude potti ette auk taimele. Kasta mulda.
17. Võta taim mullapallikesega ettevaatlikult välja.
18. Istuta taim uude potti.
19. Suru muld kokku.
20. Et taim välja ei veniks, “mulda vart”, ehk kata vars altpoolt mullaga nagu fotol näha.
21. Taimelamp annab vajalikku lisavalgust varakevadel. Samuti peab taimel soe olema.
22. Külvist on möödas kohe 2 kuud ja taimed on tublid. Kass nimega Mulla, annab kõikeseletava pilguga pulkadele hinnangu, sest päikesest soojendatud mustale mullale lebotama minna pole võimalik, samuti ei soovi temasugune väärikus mulda kraapida, kui terav ork võib silma minna.
23. Meie kingikast kannab värvilisi vilju! Külvist on möödunud 7 kuud ja käes on august. Fotol vasakpoolne kast, mis on suvel kasvuhoones olnud, kannab kauneid kaunu. Teine kast on olnud toas varjulises kohas ja seal on veel pisikesed rohelised kaunad, mis peagi samasugusteks paisuvad.