Jäta sisu vahele
Ürdid ja köögiviljad

Aedmajoraan

Origanum majorana

Maustemeirami Origanum majorana

Aedmajoraan on hallide väikeste lehtedega ja peene lõhnaga maitsetaim, mis on oma algsel kodumaal, Vahemere ääres, mitmeaastane taim. Majoraani kasvatatakse ka üheaastasena. Majoraan on üks vanemaid aias kasvatatavaid maitsetaimi.

Kastmine:

Keskmine

Valgus:

Päikseline

Kõrgus:

20-50 cm

Värvid:

Valge

Õitsemine:

Kesksuvi

Maustemeirami Origanum majorana

Aedmajoraani kõrgus on u 20-50 cm. Varred on püstised, harunenud ja jäigad. Lehed on väikesed ja hallikasrohelised. Valged õied on samuti väikesed ja paiknevad võrsete tippudes tihedates kerajates õisikutes. Kogu taim on tugeva lõhnaga. Aedmajoraani võib kasvatada ürdiaias, kasvuhoones ja pottides. Võrseid kasutatakse värskelt ja kuivatatult ning külmutatult.

Aedmajoraani tuntakse kahe erineva vormina: Saksamaa ja Prantsusmaa majoraanina. Saksamaa majoraanil on väikesed lehed ja rohkesti õienuppe, prantsuse vorm seevastu harunenum ja suuremate lehtedega.

Aedmajoraan eelistab kasvada valgusküllases, soojas ja tuulte eest kaitstud kasvukohas. Taim on külmaõrn. Kasvupinnas peab olema kerge ja toitainerikas. Avamaal on sobiv muld Aiamuld, pottides kasvatamisel Mahe Ürdimuld. Taimede vahekaugus istutamisel on 20 cm.

Aedmajoraani võib kasvatada seemnest või aianduskauplustes pakutavatest istikutest. Taimede ettekasvatamist alustatakse aprillis. Seemned külvatakse Külvimulda ja kaetakse õhukese kihiga, muld peab olema niiske. Aedmajoraani seemned idanevad 20 kraadi juures 10-20 päevaga. Karastatud taimed istutatakse kasvukohale, kui pinnas on soojenenud.

Kasvupinnase parandamiseks lisatakse kasvukohale Aiamulda, Maheväetist Köögiviljadele ja Aialupja.

Kuna majoraan eelistab kasvada õhurikkas pinnases, tuleb pinnast kobestada. Niiskes pinnases haigestub majoraan kergesti seen- ja viirushaigustesse. Pikkadel põuaperioodidel tuleb majoraani kasta.

Potti istutatud taimi kastetakse ühtlaselt ja väetatakse regulaarselt Maheda Vedelväetisega.

Aedmajoraan ei talvitu välitingimustes, kuid potitaimed võib talveks sisse tuua.

Aedmajoraan on üks populaarsemaid maitsetaimi tilli ja peterselli kõrval. Aedmajoraaniga maitsestatakse nt spagetikastmeid, hernesuppi ja mitmeid teisi toite. Aedmajoraani võib kasutada ka koos basiiliku, piparrohu ja tüümianiga.

Otsi