Jäta sisu vahele
Okaspuud

Harilik elupuu

Thuja occidentalis

Kartiotuija Thuja occidentalis

Harilikud elupuud kasvavad umbes 2-5 m kõrgusteks laiemateks põõsasteks või väikesteks puudeks. Latv on ülespoole kitsenev ja koonusja kujuga. Okkad on lamedad ja soomusjad.

Kastmine:

Keskmine

Valgus:

Poolvarjus

Kõrgus:

50-100 cm

Värvid:

Rohelised lehed

Õitsemine:

none

Vahemik :

I-IV

Kartiotuija Thuja occidentalis

Hariliku elupuu sammasja võraga kultivarid sobivad väikesesse aeda koos teiste okaspõõsastega. ’Brabant’ on kiirekasvuline ja säilitab aastaringselt oma rohelise värvi. ’Holmstrup’ on rahulikuma kasvuga, laiem ja samuti aastaringselt roheline. ’Smaragd’ on püstiste okstega ja värvilt ereroheline.

Osa sorte muutub talvel pruunikaks, kuid roheline värv taastub kevadel. Elupuud on mürgised, kuid väikese koguse puhul põhjustab söömine harva vaevusi.

Elupuud on üleni leherohked isegi väga varjulises kohas – sama väheses valguses kasvavad veel ainult harilikud jugapuud. Päikeseline kasvukoht sobib elupuudele ainult siis, kui kasvusubstraat on niiskevõitu. Elupuud taluvad lõikamist nii hästi, et neid istutatakse hekkideks.

Elupuudele meeldib toitainerikas ja värske kasvusubstraat. Istutusauk peaks olema piisavalt suur, 80-100 cm sügav ja lai. Mullaks sobib nii Aiamuld kui Erimuld Okaspuudele ja Rododele. Kuigi tegemist on okaspuuga, kohanevad elupuud pinnase happelisuse kõikumisega hästi.

Pärast istutamist vajavad elupuud korralikku kastmist. Neile meeldib niiske pinnas, seega tasub esimesel suvel taimi kasta tihti. Kui sügisel on sademeid vähe, aitab sügisene kastmine elupuul paremini talvituda.

Kevaditi vajavad taimed kaitset kevadise külma tuule eest ja neid tuleks veebruaris-märtsis katta varjutusvõrguga. See on eriti oluline nooremate taimede puhul. Mõne aasta möödumisel hakkavad taimed üha paremini taluma kevadist päikest. Kohtades, kuhu kevaditi paistab päike otse peale, tuleks elupuid katta mitme aasta vältel. Varjutusvõrgu võib taimedele panna kaitseks juba sügisel.

Elupuu talub hästi lõikamist. Okaspuude lõikamist on soovitav teha puhkeperioodil ehk talvekuudel, kuid elupuud taluvad mõõdukat lõikamist ka kasvuperioodil. Kui kevadel on kaitsmisest hoolimata märgata osalist okste kuivamist, võib kuivanud oksad eemaldada. Elupuu jõuab kasvuperioodi vältel kahjustused likvideerida ning kasvatada lõikekohad täis.

Elupuult äralõigatud oksajupid tasub kokku korjata ja põimida neist vastupidav pärg.

Otsi