Jäta sisu vahele
Püsikud

Harilik füüsal

Physalis alkekengi

Lyhtykoiso

Harilik füüsal on püsilill, mida nimetatakse ka hiina laternaks ja juudikirsiks. Taime marju ümbritsevad paberlaterna taolised kattelehed muutuvad sügisel augustis-septembris oranžiks. Nahkjad lehed on suured ja rombjad.

Kastmine:

Keskmine

Valgus:

Päikseline

Kõrgus:

50-80 cm

Värvid:

Valge

Õitsemine:

Kesksuvi

Lyhtykoiso

Harilik füüsal kasvab 50-80 cm kõrguseks. Kasvuviis on lopsakas ja veidi harunev. Harilik füüsal paljuneb maa-aluste risoomide abil. Kasvuviisi ja kiire paljunemise tõttu tasuks taim paigutada lillepeenra taustataimeks.

Juulis avanevad väikesed valged õied, mis meenutavad kartuli õisi. Pärast õitsemist arenevad valmivate marjade kaitseks esmalt rohelised seemnekuprad, mis omandavad sügise saabudes kirkama värvitooni. Oranž kirsisuurune mari on täisküpselt söödav, toores mari sisaldab mürgist solaniini. Harilik füüsal on vastupidav püsik, kui kasvukoht ei ole talvel liiga niiske.

Harilikule füüsalile kõige sobivam kasvukoht on lubjarikas, huumuseküllane, niiske ning poolvarjuline või päikeseline kasvukoht. Kasvukoha valikul tuleb arvestada taime võimalikku paljunemist. Harilik füüsal istutatakse Erimulda Püsikutele ja roosidele. Vahekaugus istutamisel on 40 cm.

Kevadel antakse harilikule füüsalile Aialupja ja väetatakse Kevadväetisega. Püsikupeenrale võib laotada Aiamulda. Mulla lisamisel on peenra üldmulje korrektsem ja ühtlasi saavad mullast tärkavad püsikud siis kiiremini kasvuhoo sisse.

Taime võrseid kuivatatakse, kui „laternad“ on omandanud oranži värvuse. Laternad võib jätta talveks aeda ehtima, siis tuleb varred kevadel maha lõigata.

Taime paljundatakse seemnetega ja kevadel jagamise teel.

Kui taime laternad on omandanud värvika sügisvärvuse, võib varred maha lõigata ja kuivatada. Kuivatatakse kas okstega või ilma. Laternate värvus püsib kogu talve.

Otsi