Jäta sisu vahele
Ilupuud

Hariliku jalaka leinavorm

Ulmus glabra ’Horizontalis’ (’Pendula’)

Riippajalava Ulmus glabra ’Horizontalis’ (’Pendula’)

Hariliku jalaka leinavorm on tüvele poogitud ilupuu. Lehed on tumerohelised ja kergelt karedad. Võra on lame ning oksad suunatud allapoole. Madalamakasvulisele tüvele poogitud vihmavarjukujulise võraga jalaka võra on kumer ja oksad ripuvad otse allapoole.

Kastmine:

Keskmine

Valgus:

Päikseline

Kõrgus:

300-2000 cm

Värvid:

Laimiroheline

Õitsemine:

Kevad

Vahemik :

I-II

Riippajalava Ulmus glabra ’Horizontalis’ (’Pendula’)

Jalaka leinavormil on kaunis kihiti allapoole langev kasvukuju. Puu oksad on tihedad ja lehestik lopsakas. Jalaka leinavorm sobib hästi soolopuuks ja pargipuuks. Lähedusse sobib istutada pinda katvaid põõsaid ja püsikuid. Jalaka leinavormid on enamasti poogitud 2-3 m kõrguse tüve külge. Puu võra laius võib kasvada 4-8 meetrini.

Jalaka leinavormil on karedad, suured, kollase sügisvärviga lehed. Jalakad õitsevad varakevadel üsna märkamatult. Lehtede puhkemise ajal arenevad seemned on dekoratiivsed. Jalaka leinavormid kasvavad edukalt kasvutsoonis I-II.

Jalaka leinavormid eelistavad kasvukohana päikeselist ja poolvarjulist kasvukohta. Jalakad taluvad hästi tuult. Pinnas võiks olla niiskevõitu, toiteainerikas ja paksu mullakihiga, kuid jalakad võivad kasvada ka savikas pinnases. Sobiv muld on Erimuld Puudele ja Põõsastele. Puud istutatakse 5 m vahedega.

Istutamisel tuleb jalaka leinavormi korralikult toestada, et tüvi võra kasvades sirgeks jääks.

Kevadel antakse jalakatele Aialupja ning väetatakse Kevadväetisega.

Noore jalaka leinavormi kasvukuju võib kujundada pügamise teel, et okste ja tüve harunemiskohad jääks avatuks ning oksad ei kasvaks risti. Õige aeg selleks on kevadel. Maapinnani ulatuvaid võrseid võib lühendada hilissuvel.

Jalaka leinavormi väetatakse augustis-septembris Sügisväetisega.

Otsi