Jäta sisu vahele
Toataimed

Keeljas gurmaania

Guzmania lingulata

Timanttiananas Guzmania lingulata keltainen Timanttiananas Kekkilä

Keeljas gusmaania on ananassi sugulane, mida kasvatakse toataimena. Keeljal gusmaanial on enamasti kitsad helerohelised lehed, mis moodustavad leheroseti. Õisik kerkib kõrgele leheroseti kohale ning seda ääristavad värvikad kattelehed.

Kastmine:

Keskmine

Valgus:

Poolvarjus

Kõrgus:

20-50 cm

Värvid:

Mitmevärvilised lehed Valge Lilla Oranž Punane Roosa

Timanttiananas Guzmania lingulata keltainen Timanttiananas Kekkilä

Keeljas gusmaania on pärit Ladina- ja Lõuna-Ameerika troopilisest piirkonnast. Keelja gusmaania õisiku ja lehtede värvus ning vorm on eri sortidel erinevad. Keeljas gusmaania kasvatab tõlvikutaolise õisiku, mida katavad dekoratiivsed punakad, oranžid, kollased, lillad, kreemikad või kahevärvilised kattelehed ning väikesed kollakad või valged õied. Õisik püsib ilus mitu kuud. Taime kõrgus on 20-50 cm.

Keeljas gusmaania õitseb ühe leherosetiga ainult ühe korra. Samale rosetile uusi õisi ei teki. Gusmaania kasvatab külgvõrsed, mis võivad hiljem minna õitsema. Keeljad gusmaaniad ei lõhna ja on ka muus osas taimed, mis ei tekita eriti allergiat ning sobivad paljudesse kodudesse.

Keeljas gusmaania eelistab kasvada valgusküllases ja soojas kohas, kuid tuleb toime ka üsna varjulises kohas. Otsest päikesevalgust taim ei taha, sest lehtedel tekivad kergesti päikesepõletused. Keeljas gusmaania soovib kasvuperioodil sooja õhku, madalaim temperatuur on 15 kraadi. Keeljas gusmaania kasvab hästi toitainerikkas ja õhulises mullas, näiteks Lillemullas.

Keeljat gusmaaniat kastetakse nii juurtele kui ka leherosetti kallates. Muld võib vahepeal ära kuivada, kuid leherosetis peaks alati natuke vett olema. Kastmisvee hulka lisatakse paari nädala tagant Lillede Toitesegu. Keeljas gusmaania on algselt kohanenud kasvama niiskes õhus, seetõttu tuleks taime toatingimustes sageli piserdada toasooja veega.

Kui keeljas gusmaania on õitsenud, enam leherosetti kastmisvett ei kallata. Pärast õitsemist kasvatab taim emataime roseti külge uusi võrseid ja õitsenud rosett kuivab.

Emataime tüve küljest eraldatud külgvõrsed võib istutada eraldi pottidesse õhulisse kasvupinnasesse. Noortest taimedest areneb paari aastaga kaunilt õitsev taim.

Keeljas gusmaania talvitub kõige paremini veidi jahedamas, kuid valgusküllases kohas. Talvel taime ei väetata.

Külgvõrsetest kasvatatud keeljate gusmaaniate õitsele minekut võib kiirendada õunte abil. Taim asetatakse paariks päevaks õunavaagna lähedale või pannakse ettevaatlikult kilekotti, kus on õun. Õunad eritavad hormooni, mis võib vallandada keelja gusmaania õitsemise.

Otsi