Jäta sisu vahele
Suvelilled

Lillhernes

Lathyrus

Tuoksuherneen Lathyrus kukka Tuoksuherneen Lathyrus nuppuja Tuoksuherne Lathyrus

Lillhernes on üks tuntumaid ja nostalgilisemaid üheaastasi ronitaimi. Tugevasti lõhnavad õied on värvuselt roosad, sinise-, punase-, lilla- ja valgetoonilised või kahevärvilised.

Kastmine:

Keskmine

Valgus:

Päikseline

Kõrgus:

35-200 cm

Värvid:

Lilla Punane Roosa Sinine Valge

Õitsemine:

Hilisuvi

Tuoksuherneen Lathyrus kukka Tuoksuherneen Lathyrus nuppuja Tuoksuherne Lathyrus

Lillhernes kasvab olenevalt sordist 35-200 cm kõrguseks. Taime vars on painduv ja kaetud peente karvadega. Sinakasrohelised lehed on otstest keerdunud. Pikavarrelistes kobarates on 1-7 õit. Õied on 2-3,5 cm laiad. Lillhernes on suurepärane suvelill ja ronitaim aia ronitaimepüramiididele, seina äärtesse, pergolatele ja rõdudele. Lillherne võib kombineerida lopsakakasvuliste ronitaimedega, sest taime lehestik on suhteliselt hõre. Sortide hulgas on ka madalate amplitaimedena ja ääretaimedeks sobivaid vorme, näiteks sort ’Bijou’. Lillhernes õitseb juulis-augustis. Kogu taim on mürgine, ka seemned.

Lillhernes kasvab kõige meelsamini päikselisel kasvukohal. Kasvupinnas peab olema rohke toitainesisaldusega, 60-70 cm sügav, parasniiske ja hästi vett läbi laskev. Sobiv muld potti ja kasti istutamisel on Suvelillemuld, avamaal kasutatakse Aiamulda. Istutusvahe on 10 cm.

Lillhernest võib kasvatada ise seemnetest või aiandist ostetud taimedest. Ettekasvatamist alustatakse aprilli lõpus. Sobiv külviaeg on kuu aega enne kasvukohta istutamist. Enne külvi leotatakse seemneid üle öö ja külvatakse eraldi pottidesse, suurde potti võib panna mitu seemet. Potid võib täita pooles ulatuses Lillemullaga ja poolenisti Istikumullaga. Nendes sisalduvad toitained on piisavad kogu ettekasvatamise ajaks ning taimi ei pea istutama toitainerikkamasse mulda. Külve hoitakse niisked ning taimed idanevad ligikaudu nädalaga.

Taimed istutatakse kasvukohale pärast öökülmaohu möödumist. Seemned võib külvata otse avamaale mai lõpus või juunis, kuid siis algab õitsemine hiljem ja kestab lühemat aega.

Lillhernes nõuab alati toestamist, välja arvatud ampli- ja ääretaimedena kasvatatavad sordid.

Lillherneid kastetakse ühtlaselt ja väetatakse alati kastmise käigus Suvelilleväetise või Kastmisväetisega.

Lillhernes õitseb pikalt, kui seemnekojad ära lõigata. Järgmise kasvuperioodi seemnete saamiseks võib mõne kauna alles jätta.

Hea lõikelill

Otsi