Jäta sisu vahele
Suvelilled

Mandvilla

Mandevilla

Maljaköynnös Mandevilla, vaaleanpunainen Maljaköynnös Mandevilla, aniliininpunainen

Mandvilla on ilusate läikivate lehtedega toe najal kasvav vääntaim. Mandvilla õitseb varasuvest sügiseni, õied meenutavad trompetit ning on kas valged või punakad. Taime kasvatatakse suvelille või toataimena.

Kastmine:

Keskmine

Valgus:

Päikseline

Kõrgus:

100 - 150 cm

Värvid:

Punane

Õitsemine:

Suvi

Maljaköynnös Mandevilla, vaaleanpunainen Maljaköynnös Mandevilla, aniliininpunainen

Mandvilla on dekoratiivne ja rikkalikult õitsev vääntaim, mida võib kasvatada nii sise- kui välistingimustes. Õied on tagasihoidliku lõhnaga ning püsivad 1-2 nädalat. Siledatel vartel paiknevad paarikaupa tumerohelised, läikivad, kujult ovaalsed teravatipulised lehed.

Mandvilla tunneb end kõige paremini päikeses või poolvarjus. Taim nõuab sooja ja valget kohta, kuid ei talu liigkuumust. Taim on hoolduse suhtes nõudlik, kuid tasub õige hoolduse eest oma kauni välimusega.

Mandvillale meeldib toitaineterikas muld: Lillemuld või Erimuld Suvelilledele.

Mandvilla vajab palju vett. Soovitame vihmavett, sest see sisaldab vähem lupja. On tähtis, et juured oleksid pidevalt niisked. Kevadest sügiseni ei tohiks mandvilla muld kordagi läbi kuivada. Võimalik, et suvel tulebki mandvillat iga päev kasta. Taim ei talu aga pidevat vesisust, seega lastakse pindmisel mullakihil kastmiskordade vahel ära kuivada. Mandvillale meeldib suhteliselt suur õhuniiskus ja vee pihustamine teeb talle head.

Õienuppude ärakukkumise põhjuseks võib olla liiga pime kasvukoht, ülekastmine, liiga kuiv muld või punased kedriklestad. Sageli pudenevad õienupud kastmisvigade tõttu. Õige kastmisaeg on siis, kui pindmine mullakiht on kergelt kuivanud, aga sügavamal potis on veel pisut niiskust alles.

Mandvillat tuleb väetada iga nädala-paari tagant kevadest kuni õitsemise lõpuni. Sobiv väetis on Lillede Toitesegu või Suvelilleväetis.

Mandvilla ei talu normaalset toatemperatuuri läbi aasta, vaid ta tuleb viia talvituma valgesse ja jahedasse siseruumi, mille temperatuur on 12-15 kraadi.

Mandvilla õied puhkevad noortel võrsetel, seega võiks ladvaosasid lõigata kas hilissügisel, kui kasvamine on lõppenud või varakevadel taime ümber istutades. Mandvilla juured on väikesed ja talle piisab väikesemõõdulisest potist.

Mandvilla eritab piimmahla, mis võib kokkupuutel nahaga põhjustada ärritussümptomeid.

Otsi