Jäta sisu vahele
Suvelilled

Mugulbegoonia

Begonia Tuberhybrida-rühm

Mukulabegonia Begonia Tuberhybrida

Mugulbegoonia kasvab nii suvelille kui toataimena. Lillel on suured tumerohelised ja soonilised längus lehed. Õied on suured ja imposantsed. Nende värv vaheldub punase erinevatest toonidest oranži, kollase ja valgeni.

Kastmine:

Keskmine

Valgus:

Poolvarjus

Kõrgus:

25-50 cm

Värvid:

Valge Oranž Punane Roosa

Õitsemine:

Kesksuvi

Mukulabegonia Begonia Tuberhybrida

Mugulbegoonia on saanud oma nime juurtele moodustuvate mugulate järgi. Sorditi vaheldub lille kõrgus 20-50 cm. Karedate lehtede kuju ja värv on samuti sorditi erinevad. Valikus on nii püstja kasvuga kui rippuvate vartega sorte. Täidis- või pooltäidisõite läbimõõt on 5-12 cm. Mugulbegoonia õitseb juunist kuni külmade saabumiseni.

Mugulbegooniat kasvatatakse pottides, rõdukastides ja peenras. See taim on ka populaarne kalmistulill. Väänduvate vartega või poolrippuvad sordid sobivad hästi amplitesse, rõdukasti või tuule eest kaitstud kohtades lillepoti servataimeks. Mugulbegooniad on haigusekindlad ja vastupidavad.

Mugulbegoonia kasvab nii päikesepaistes, poolvarjus kui varjus. Kasvukoht peab olema soe ja tuulevaikne. Mugulbegoonia kardab öökülma ning selle õied – eriti täidisõielistel sortidel – ei talu vihma. Kasvusubstraat peaks olema kobe, hästi vett imav ja toitainerikas. Toataimede puhul kasutatakse Lillemulda, õues pottides Erimulda Suvelilledele. Peenrasse istutamisel on heaks kasvusubstraadiks Aiamuld. Mugulbegooniad istutatakse 20-25 cm vahedega.

Mugulbegooniat kastetakse regulaarselt. Taim talub kuivamist, kuid liigniiskus põhjustab lehtede mahalangemise. Mugulbegooniat tuleb regulaarselt väetada kas Lillede Toiteseguga või Suvelilleväetisega. Väetist võib lisada igal kastmiskorral.

Äraõitsenud õied eemaldatakse koos varrega.

Mugulbegooniat saab ise kevadel ostetud mugulatest kasvatada. Mugulad istutatakse veebruaris-mais Lille– või Istikumulda nii, et mugula ülapind jääks mullapinnaga samale kõrgusele. Istikuid kastetakse ja väetatakse regulaarselt. Kui ladvad ära lõigata, jäävad taimed kompaktseks ja madalaks. Taimed istutatakse välja pärast öökülmade möödumist. Mugulaid säilitatakse pärast kasvuperioodi lõppemist näiteks kuivas turbas temperatuuril 10-15 kraadi.

Otsi