Jäta sisu vahele
Toataimed

Tsitruspuud

Citrus

Sitruspuu Citrus Sitruspuun Citrus hedelmät Sitruspuu Citrus hedelmä

Tsitruspuid kasvatatakse toataimedeks kääbuspuude ja -põõsastena, suuremate isenditena ja ka ise puuviljade seemnetest paljundatuna. Eri sorte on palju. Tsitruseliste lehed on läikivad tumerohelised, õied valged ja lõhnavad.

Kastmine:

Keskmine

Valgus:

Päikseline

Kõrgus:

30-200 cm

Värvid:

Valge

Õitsemine:

Varasuvi

Sitruspuu Citrus Sitruspuun Citrus hedelmät Sitruspuu Citrus hedelmä

Tsitruspuud on igihaljad puud ja põõsad. Nende lehed on nahkjad ja ovaalse kujuga. Viljad on algul väikesed ja rohekad, aga küpsedes aromaatsed ja värvilt kollased või oranžid. Taimede kõrgus ning lehtede ja viljade suurus sõltub sordist ja hübriidist.

Kinkanipuu on väikeste viljade ja lehtedega tsitruseline, mida kasvatatakse sageli tüvitaimena. Viljad on 2-4 cm pikad ovaalsed ja oranžikaskollased. Kinkanipuud on võimelised kohanema vähema valgusega ja soojema toatemperatuuriga kui suured tsitruspuud. Kalamondiinid on samasugused minitsitruselised nagu kinkanipuud, aga nende viljad on ümara kujuga. Mõlema tsitruselise mõrkjaid vilju võib süüa koorimata.

Tsitruspuudele meeldib kasvuperioodil nii sise- kui välistingimusteski olla võimalikult rohke valguse käes. Tsitruspuid tuleks kaitsta kevadise päikese eest ning harjutada neid tasapisi lisanduva valgusega. Kasvuperioodil oleks hea neile võimaldada mõni tund otsest päikesevalgust. Talveks tuleks tsitruspuud paigutada võimalikult valgesse ruumi või kasutada lisavalgustust.
Tsitruseliste kasvusubstraat peab olema õhuline, vett mitte läbilaskev liivakas muld, mis võib mingil määral sisaldada ka savi. Kõige paremini sobib Roheliste Taimede muld. Suurtele tsitruspuudele võib Roheliste taimede mullale juurde segada Orhideemulda.

Tsitruspuudele meeldib, kui valgust, vett ja toitaineid on piisavalt. Nad vajavad regulaarset kastmist, kastmiskordade vahel võib muld ka kuivada. Tsitruselistele meeldib ka piserdamine, mis aitab eemal hoida kahjureid. Taimi väetatakse märtsist septembrini kord nädalas Lillede Toiteseguga või Maheda Vedelväetisega.

Parima õitsemise ja viljade arenemise tagamiseks tasub tsitruspuud juuni algusest septembrini hoida väljas. Taimele sobib kõige paremini soe ja tuule eest kaitstud koht.

Tsitruspuud talvituvad meelsasti valgusküllases ja jahedas kohas, neile piisab vähesest kastmisest ja väetada pole tarvis. Nad talvituvad ka toatemperatuuril, aga siis on tarvis lisavalgust ja -kastmist. Kasvuperioodi algul, kui mulda vahetatakse, võib ka latva tagasi lõigata.

Et tsitruspuule tuleksid sisetingimustes viljad, tuleb teda tolmlemisel aidata. Tolmlemisel võib kasutada pehmet pintslit või vatitikke. Pintsliga tuleb tõmmata üle tolmukate ja seejärel pintseldada õietolmuga järgmise õie emakaid.

Kauplustes müüdavate sidrunite, apelsinide ja mandariinide seemnetest õnnestub üsna lihtsalt kasvatada lopsakad taimed, aga saaki hakkab taim kasvatama sageli alles mitme aasta pärast. Idanemine algab kõige kindlamini märtsis paarnädalase külmatöötluse järel (hoida külmkapi köögiviljasahtlis paar nädalat ja alles seejärel mulda pista). Tingimused peavad olema valgusküllased ja idanemistemperatuur peab olema 21–25 kraadi. Taimed vajavad rohkelt valgust.

Otsi