Nii istutad ürdi istikuid
- Kõigepealt vali sobiva suuruse ja põhjaauguga potid. Mitu maitsetaime võib istutada suuremasse potti või kasvatuskasti. Taimed saad istutada ka otse Kekkilä Looduslikku Kasvukotti.
- Täida istutuspott Kekkilä Mahe Ürdimullaga, mis on valmistatud erinevatest turbasortidest, liivast, jämedast ja peenikesest peenliivast spetsiaalselt ürtide kasvatamiseks.
- Kaeva taimede jaoks süvend. Eemalda ümbrispott ja ava juurestik. Võrsed on sageli väga tihedad, nii et mõned neist saab eraldada. Kui lõikad maitsetaimi enne istutamist toiduvalmistamiseks, jäta võrsetele rohkelt lehti.
- Istuta seemik ja tihenda pinnas juurekamara ümber. Kasta nii, et muld oleks täiesti märg.
Hoolitse taimede eest
Toida ürte Kekkilä Taimeväetisega. Kastmisvette segatav mineraalväetise lahus sobib kõikidele taimedele. Tasakaalustatud toitainete koostis tagab nii kasvu kui ka rikkaliku õitsemise ja maitsva saagi. Tulevikus kasta ühtlaselt, kuid pane tähele, et liiga niiskes mullas juurestik ei edene. Lõika ürte ühtlaselt, see tihendab neid. Nii püsib lehtede maitse kogu suve jooksul hea.

Maitsetaimed kasvavad tihedamaks, kui neid lõigata. Kogu ka talveks.
Nii õnnestud! 10 nippi ürtide kasvatamisel
- Vali õige kasvukoht – Enamik ürte vajab vähemalt 6–8 tundi valgust päevas. Aknalaud, kasvuhoone või rõdu on ideaalsed kohad. Talvel kasuta lisavalgust, et taimed oleksid tugevad ja aromaatsed. Vali sobiv asukoht vastavalt päikese liikumisele, nii saavad taimed piisavalt valgust terve päeva vältel.
- Kasuta kvaliteetset mulda – Ürdid vajavad kerget ja hästi õhustatud mulda, mis ei hoia liigselt niiskust. Kekkilä Mahe Ürdimuld tagab paremad kasvutingimused ja maitsekama saagi. Õiged toitained, mida ürdid kasvamiseks vajavad, on märgitud mulla pakendil.
- Kasta õigesti – Ürtide juured ei talu liigniiskust! Kasta alles siis, kui mulla pealmine kiht on kuiv. Hea drenaažiga pott aitab vältida ülekastmist ja juuremädanikku. Kontrolli regulaarselt pottide põhja, et liigne vesi alusele seisma ei jääks.
- Lõika ürte regulaarselt – Regulaarne lehtede korjamine soodustab uute võrsete kasvu ja hoiab taime lopsakana. Lõika alati lehti varre tipust, et taim hargneks paremini. Jäta taimele siiski piisavalt lehti, et taimel oleks jõudu ka uusi harusid kasvatada – ära näpista taime tervenisti ära!
- Kasvata ürte koos teiste taimedega – Mõned ürdid toetavad üksteise kasvu. Basiilik ja tomat on suurepärane duo, samas kui piparmünt peaks kasvama eraldi, et ta teisi taimi ei lämmataks. Kasvata koos ka erinevate maitsetega ürte, et luua täiuslikud maitsetaimede kombinatsioonid. Basiilik ja pune sobivad Itaalia roogadesse, koriander ja till kalatoitude juurde. Istuta erinevad taimed Kekkilä Mahe Kasvumulda.
- Säilita saaki talveks – Kui ürte kasvab rohkem, kui jõuad tarbida, siis kuivata või külmuta need hilisemaks kasutamiseks. Kuivatatud ürtidest saab teha segusid ja teesid! Puista hakitud till jääkuubikuvormi ja täida vorm vähese veega – nii saad talvel supi sisse pista 2-3 kuubikut ja ongi supp maitsetatud!
- Tundlikumaid ürte harjuta õueilmaga – Kui viid ürdid kevadel õue, harjuta neid esmalt välisõhuga, jättes need päevaks välja ja too ööseks tuppa. Äkilised temperatuurimuutused võivad taimi kahjustada ning nende kasv võib pidurduda. Soe ja tuulekindel kasvuhoone on hea kevadisele ülemineku perioodile.
- Kasuta sobiva suurusega potte – Ürtidel peavad olema piisavalt suured potid, et juured saaksid vabalt kasvada. Väikesed potid kuivavad kiiremini ja piiravad taime arengut. Samuti jälgi kastmisel väetise kogust, et taimi mitte liigselt või väheselt väetada.
- Väldi hallitust ja seenhaigusi – Liigne niiskus ja halb õhuliikumine võivad põhjustada hallitust ja seenhaigusi. Jälgi, et kastmisel ei jääks vett lehtedele ja hoia taimi piisavalt eraldatud, et õhk nende vahel liikuda saaks. Kontrolli taimi regulaarselt, et välistada hallituse levikut.
- Toesta kõrgemaid taimi – Mõned ürdid, nagu lavendel ja rosmariin, võivad kasvada kõrgeks ja vajada toestamist. Kasuta väikseid tugikeppe või sidumislinti. Väikesed oksad, võrgud või restid pakuvad ka taimele tuge kui taim kipub välja venima või muutub liiga raskeks.

Basiilik sobib paljudele roogadele ja on kindel valik ürdipeenrasse.