Jäta sisu vahele
Ürdid ja köögiviljad

Baklažaan

Solanum melongena

Munakoiso solanum melongea ophelia Munakoison solanum melongea ophelia kukka

Baklažaan on silmatorkava välimusega köögivili. Tammelehti meenutavad lehed on kaunilt hallikasrohelised, suured ja altpoolt pehmekarvased. Õied on helelillad, vahel ka valged. Baklažaani vili on enamasti tumelilla.

Kastmine:

Suur

Valgus:

Päikseline

Kõrgus:

50-100 cm

Värvid:

Lilla Valge

Õitsemine:

Kesksuvi

Munakoiso solanum melongea ophelia Munakoison solanum melongea ophelia kukka

Baklažaani võib kasvatada kasvuhoones ja avamaal soojal kasvukohal. Taim on dekoratiivne ka suurde potti istutatult. Baklažaani vilja kuju on eri sortidel erinev. Vili võib olla kera-, muna-, pirnikujuline või piklik. Lisaks lillade viljadega sortidele on aretatud ka sorte, mille viljadel on heledad triibud.

Baklažaan vajab kasvuperioodil palju soojust ja valgust. Kui valgust on liiga vähe, jääb taime kasv nõrgaks ja pungad varisevad kergesti. Baklažaanid kasvavad kõige meelsamini päikselisel rõdul, soojal terrassil ja kasvuhoones. Ideaalne temperatuur on 18–21 kraadi. Ka öösel ei tohiks temperatuur langeda alla 20 kraadi. Kasvupinnas peab olema hästi niiskust hoidev, huumusrikas ja toitaineküllane. Kõige sobivam muld on Aiamuld. Taimede vahekaugus istutamisel on 50-80 cm.

Baklažaane kasvatatakse kas seemnest või aianduskauplustest pakutavatest istikutest. Väikeste viljadega liigid on eriti sobivad potis kasvatamiseks. Kasvuhoonesse ja välitingimustesse võib istutada suuremate viljadega sordid.

Taimede seemnest ettekasvatamist alustatakse jaanuaris-märtsis. Et saada tugevad taimed, on vajalik lisavalgustus. Idanemistemperatuur on 24-30 kraadi. Kasvatustemperatuur on 20 kraadi. Temperatuuri vähehaaval langetamine ehk taimede karastamine on enne lõplikule kasvukohale istutamist väga oluline.

Taimed istutatakse kasvamise käigus suurematesse pottidesse. Taimede ladvad näpistatakse ära, kui taime kõrgus on 25-30 cm.

Baklažaanitaimed viiakse õue alles siis, kui ilmad on piisavalt soojad. Kui ilm muutub jahedamaks, tõstetakse potitaimed sisse. Avamaal kasvavaid taimi võib katta kattelooriga ka siis, kui temperatuur ei ole kaugeltki veel langenud nulli lähedale. Baklažaanitaimed on laiuva kasvukujuga. Vajadusel tuleb võrseid toestada.

Baklažaane väetatakse igal kastmiskorral. Väetiseks sobib Maheväetis Tomatitele või Mahe Vedelväetis. Baklažaani kastetakse igal korral rohke veega.

Võrsetest jäetakse kasvama ainult kolm kõige tugevamat. Tolmlemise tagamiseks võib taime raputada. Taimede alumised lehed võib piisava õhuringluse tagamiseks eemaldada. Ühele taime jäetakse ainult 5-6 vilja ja pärast seda tekkivad õied eemaldatakse.

Kui baklažaani viljad on valminud, lõigatakse piisava suurusega ja tumeda värvuse omandanud vili terava noaga varre küljest lahti. Suureviljaliste sortide viljade pikkus on umbes 15-20 cm ja rõdul kasvatamiseks mõeldud sortidel umbes 10 cm.

Baklažaanist võib valmistada erinevaid roogi, nt paneerida, röstida või praadida õlis, lisada pajaroogadele, puistata küpsetamisel üle juustuga jne.

Otsi