Jäta sisu vahele
Ilupuud

Läänepärn

Tilia × vulgaris

Puistolehmus Tilia × vulgaris

Suur ja võimas läänepärn on linnades tavaline pargi- ja puiesteepuu. Läänepärna lehed on südamekujulised, laiad ja saagja servaga ning juulis avanevad rohekaskollased magusad lõhnavad õied.

Kastmine:

Keskmine

Valgus:

Päikseline

Kõrgus:

1000-2000 cm

Värvid:

Valge

Õitsemine:

Kesksuvi

Vahemik :

I-V

Puistolehmus Tilia × vulgaris

Läänepärn on hariliku pärna ja suurelehelise pärna hübriid. Suurekasvulised ja pikaealised pärnad on populaarsed linnahaljastuses, sest taluvad hästi pinnase täitmist, õhusaastet ja tuult. Puud seovad tõhusalt tolmu ja kaitsevad müra eest, võimas võra pakub ka varju. Juurestik on tugev, pinnalähedane ja tihe. Läänepärnadel on kaks alaliiki: rippoksaline ja püstoksaline.

Kiirekasvuline läänepärn kasvab 10-20 m kõrguseks ja 10-12 m laiuseks. Puu tüvi on tavaliselt väga paksukooreline ja mügarlik. Tüvemügaratest ja tüvest tekib rohkesti võsusid. Kollakatest õietest arenevad väikesed, u 5 cm suurused pähklitaolised viljad. Tumerohelised lehed muutuvad sügisel kollaseks. Läänepärn talvitub kasvutsoonides I–V.

Läänepärn eelistab päikesepaistelist ja poolvarjulist kasvukohta. Pinnas võiks olla toitainerikas ja sügava mullakihiga, parajalt niiske, savikas ja lubjarikas. Kuival kasvukohal tabab eriti püstoksalisi pärnasid sageli lehetäide rünnak, kes eritavad kleepuvat ja määrivat eritist. Läänepärnale sobiv muld on Erimuld Puudele ja Põõsastele. Istutuskaugus on 5-7 meetrit.

Läänepärnale antakse kevadel Aialupja ja väetatakse Kevadväetisega.

Läänepärnad taluvad väga hästi tagasilõikamist ning tänu paksule koorele ka mehaanilisi vigastusi. Pärnasid on istutatud pügatavaks hekiks või vormi kujundatud. Hea pügamisaeg on varakevadel või keset suve. Puu tüvest kasvavad võrsed eemaldatakse.

Otsi