Jäta sisu vahele
Püsikud

Laanesõnajalg

Matteuccia struthiopteris

Kotkansiipi Matteuccia struthiopteris

Looduslik liik, laanesõnajalg, on meie metsade suurim ja võimsaim sõnajalaliik. Taim sobib hästi varjutaluvate püsikute taustale ja veekogude kallastele. Suured, lehvikja asetusega erkrohelised lehed on 30-150 cm pikkused.

Kastmine:

Keskmine

Valgus:

Poolvarjus

Kõrgus:

50-150 cm

Värvid:

Rohelised lehed

Kotkansiipi Matteuccia struthiopteris

Laanesõnajalg kasvatab selgesti piiritletud, kitsa karika kujulise lehekodariku. Taim paljuneb aeglaselt risoomide abil. Lehed on erkrohelised ja koosnevad paljudest sulgjatest lehekestest. Lehekodariku välimised lehed on steriilsed, eosekogumikega lehed kasvavad lehekodariku keskel.

Võimsa välimusega sõnajalg sobib kasvama metsaaedades, püsikupeenras ja veekogude kallastel koos teiste varju taluvate taimedega. Laanesõnajalg paljuneb maa-aluste risoomide abil ning võib soodsal kasvukohal katta suuri maa-alasid. Laanesõnajalg on väga vastupidav liik.

Laanesõnajalg eelistab kasvukohana varjulisi või poolvarjulisi kasvukohti, kuid tuleb toime ka päikese käes. Kasvupinnas võib olla niiske, isegi märg, toitainerikas ja liivakas. Laanesõnajalgade istutamiseks kasutatakse Erimulda Püsikutele ja Roosidele. Taimede vahekaugus istutamisel on 50 cm.

Kevadel puistatakse laanesõnajala kasvukohale Aialupja ja väetatakse Kevadväetisega. Juurestike vahele võib lisada kevadel ka Aia Kattemulda, mis moodustab kauni kontrasti maapinnast tärkavate lehtedega.

Vanad lehed lõigatakse kevadel enne kasvuperioodi algust ära.

Taime saab paljundada kevadel jagamise teel või risoomide abil.

Laanesõnajalg võib samal kasvukohal kasvada pikemat aega.

Otsi