Toataimed
Neljakandiline piimalill
Euphorbia leuconeura
Neljakandiline piimalill on Madagaskarilt pärit sukulent. See on kergesti hooldatav toataim, mis kasvatab sambakujulise varre otsa rohelisi lehti. Taime eripära on selle levimisviis: selle viljad avanevad äkitselt ja seemned lendavad taime ümbrusesse mitme meetri kaugusele.
Kastmine:
Keskmine
Valgus:
Päikseline
Kõrgus:
30-60 cm
Taime vars on pruun, viie nurgaga, läbimõõduga paar sentimeetrit. Neljakandiline piimalill kasvab looduses kuni umbes kahe meetri kõrguseks, toataimena jäävad sageli veidi väiksemaks. Vanematel taimedel hargneb sageli vars. Lehed on tumerohelised ja ovaalsed. Täiskasvanud lehed on umbes 20 cm pikad ja umbes 7 cm laiad. Leherootsu pikkus on umbes 10 cm. Taime kasvades pikkuses kuivavad alumised lehed ära ja taim kasvatab uusi lehti varre ülaossa. Piimalille õisikud on valged ja tagasihoidliku välimusega. Taim õitseb, kui see on 30-40 cm pikkune. Taime purunenud osadest voolav mahl on mürgine ja põhjustab nahaärritust.
Neljakandiline piimalill tunneb end hästi valgusküllases kohas, kuid ei talu väga hästi otsest päikesevalgust. Tavaline toatemperatuur sobib taimele hästi. Piimalill istutatakse ümber iga kahe aasta tagant Kaktuse- ja Sukulendimulda.
Neljakandilist piimalille kastetakse korraga ohtralt ja seejärel lastakse mullal täielikult kuivada. Kui piimalill kannatab kuivuse käes, hakkavad lehed rippuma. Pärast kastmist tõusevad lehed tagasi normaalsesse asendisse. Talvel võib kastmine olla vähene. Kevadest sügiseni väetatakse neljakandilist piimalille kord nädalas nõrga Lilleväetise või Taimeväetise lahusega.
Neljakandilist piimalille on lihtne paljundada selle seemnete abil. Väikesed taimed istutatakse eraldi potti Kaktuse- ja Sukulendimulda. Alguses on piimalill aeglase kasvuga. Vars hakkab eristuma alles paari aasta pärast.