Jäta sisu vahele

Istutamine ja kasvusegud Roheliste Toataimede kruusaga

Istuta rohelised toataimed Roheliste Toataimede kruusa või tee erinevate taimede vajadusi silmas pidades oma kasvusegu, kus taimed kasvamist naudivad.

Kasvualus toataimedele Roheliste Taimede kruusast.

Peaaegu kõiki toalilli saab kasvatada ka täiesti mullavabas keskkonnas. Kekkilä Roheliste Toataimed kruus on looduslik puhas vulkaaniline pimsskivi. Nii et see on vastupidav ja ei vaja väljavahetamist. Väike pingutus saab järgmisel aastal tasutud, sest kruusa saab ka pesta ning taaskasutada.

Lihtsad juhised kasvualuse vahetamiseks

1. Pese muld taime juurte ümbert maha

Pärast pesemist võid lasta taimel paar tundi vees liguneda, et istutamisel oleks vedelikupinge võimalikult hea.

2. Istuta kaktused ja sukulendid ilma juurt harutamata Roheliste Taimede kruusa

Enamikul kaktustest ja sukulentidest on nii peenike juurestik, et nende juurekimpu murda ei tohiks. Taim istutatakse sellisena otse Roheliste Taimede kruusa.

3. Vajad auguga sisepotti ja paar cm suuremat veekindlat ümbrispotti.

Sisemise ja välimise poti vahele lisa veidi kruusa. Istutuseks sobivad ka veepaagiga ja vesiviljeluspotid. Loe erinevate pottide kohta lähemalt artikli lõpust.

4. Loputa Roheliste Taimede kruus enne kasutamist korralikult läbi

Nii ei kogune puru poti põhja ega takista juurestiku hapnikuga varustamist.

5. Istuta taim samale sügavusele nagu oli varem. Täida pott kruusaga.

Täida poti põhi mõne sentimeetri paksuselt Rohekruusaga. Aseta taim kruusa kihi peale ning täida pott ettevaatlikult juurte ümbert ja pealt.

6. Kasta taim ja aseta ümbrispotti.

Ümbrispoti põhja võid lisada peotäie kruusa, et juured vette seisma ei jääks. Kui kasutad veepaagiga potti, lisa vett kuni veearvesti ülemise märgini.

7. Istutamise järel lase taimel uue koduga kohaneda

Pärast istutamist hoia taime paar nädalat otsese päikesevalguse eest ja vajadusel piserda veega. See annab aega juurtel kasvada ja taimel uue kasvusubstraadiga harjuda. Suured taimed tuleks toetada tugivarrastega, kuni juurestik on kasvanud ja hoiab taime kindlalt püsti.

Roheliste Taimede kruusas kasvava taime kastmine ja väetamine

Roheliste Taimede kruus on poorne ja säilitab vett ning vabastab seda ühtlaselt. Vastavalt taimedele, aastaajale ja enda kastmishoolsusele tuleks leia õige viis kastmiseks. Sisetemperatuur, taime veevajadus ja kasvukoht mõjutavad niiskustaset, mistõttu täpseid juhiseid anda ei saa.
Kastmiseks hästi töötab järgmine viis: vii taimed iga paari nädala tagant duši alla ja lase kruusal palju vett imada. Lõpuks vala sisepotist või alustaldrikult liigne vesi välja.
Veepaagiga potis on kastmine sirgjoonelisem. Paak täidetakse vastavalt arvestile. Samuti võib hästi toimida ka traditsiooniline kastmisviis – kasta taimi, kui tundub, et nad vajavad vett.

Väeta taimi Kekkilä Roheliste Taimede väetise, Taimeväetise või muu kastmisvette segatava mineraalväetisega vastavalt pakendil olevale juhendile. Väetamine on oluline, kuna Roheliste Taimede kruusal puuduvad toitained. Kasvuperioodil anna väetist kord nädalas, puhke perioodil kord kuus.

Mida teha järgmine kevad?

Kontrolli kevadel kasvusubstraadi seisukorda. Roheliste Taimede kruusa ei ole vaja igal aastal vahetada. Kui kruusa pinnale koguneb soolasid, näiteks väetistest, loputa kruus läbi.

Nõuanne! Roheliste Taimede kruusas saab juurida taimede pistikuid. Juurdumise faasis hoia kruus niiskena.

Kasvualuste segud Roheliste Taimede kruusaga

Rohekruus sobib hästi kasvualusesegude materjaliks. Segudes saab kasvualusele lisada erinevaid omadusi, näiteks happesust ja karedust puukoorest valmistatud orhideemullaga. Roheliste Taimede muld parandab vee ja toitainete peetust. Võhaliste sugukonna taimed naudivad ainulaadset segu. Tutvu erinevate segudega allpool.

Substraadisegu võhalistele

Substraadisegu käpalistele (näiteks ludiisia)

Substraadisegu kaktustele ja sukulentidele

Millised lillepotid sobivad mullavabaks kasvatamiseks?

Glasuurpott sobib niiskust hoidvatele taimedele. Selle pinnal aurustub niiskus aeglasemalt kui glasuurimata keraamilisest potist.

Glasuurimata savipott seevastu hingab paremini, seega sobib see taimedele nagu kaktused ja sukulendid, kellele meeldib kuivem pinnas. Kastmisvajadust tuleb regulaarselt jälgida.

Plastikust põhjaauguga istikupotid sobivad suletud ümbrispottide sisse. Samuti hoiavad need hästi niiskust. Lisa Rohekruusa ka sisemise ja välimise poti vahele, et juured ei seisaks niiskes vees.

Altkastmisega lillepotis on kasvusubstraadi niiskust jälgida lihtne – jälgi potis olevat veemõõturit. Altkastmisega pott sobib eriti hästi suurematele rohelistele toataimedele.

Vali kindlasti suurem pott, et taimel oleks ruumi kasvada!

Otsi