Jäta sisu vahele
Marjad ja puuviljad

Soomurakas

Rubus arcticus

Mesimarja Rubus arcticus

Soomurakas ehk mesimurakas on mitmeaastane rohttaim, mille püstine vars kasvab 10-25 cm kõrguseks. Saagja servaga leht koosneb kolmest rohelisest lehekesest. Helepunastest õitest arenevad rubiinpunased aromaatsed ja maitsvad marjad.

Kastmine:

Keskmine

Valgus:

Poolvarjus

Kõrgus:

10-25 cm

Värvid:

Roosa

Õitsemine:

Varasuvi

Mesimarja Rubus arcticus

Soomurakas kasvab loodusliku taimena niitudel, metsaservas ja soostunud metsades. Punased või lillakaspunased õied on tavaliselt varre otsas üksikult. Õitseaeg on juuni-juuli. Mari on tumepunane, rohekas, pruunikas või mustjas, hea maitsega ja peene lõhnaga koguvili. Marju noppides jääb õiepõhi marja viljaliha külge tugevasti kinni.

Soomurakas moodustab kasvukohas padjandeid ja paljuneb tasapisi maa-aluste risoomidega. Soomurakas on hea pinnakattetaim mitmesuguse koostisega pinnasele. Taime võib istutada okkaliste põõsaste ja rodode vahele või puiduhakkega kaetud kõrgpeenrasse. Kaunid õied ja säravpunane sügisvärvus muudavad taime väga dekoratiivseks. Saak valmib vähehaaval juulist sügiseni.

Samas kasvukohas võib taim anda head saaki vähemalt 5-6 aastat. Soomurakas on putuk- ja ka ise isetolmleja. Iga kolmas taim peab olema tolmuandja. Soomurakast kasvatatakse tolmuandvaid sorte ja suurema saagikusega marjasorte. Aianduskauplustest võib hankida potitaimi, milles on juba mõlemad sordid olemas. Vastupidavad sordid on saagikas ‘Pima’ ja head tolmuandjad on  ‘Mespi’, ‘Muuruska’, ‘Elpee’, ‘Marika’, ‘Susanna’.

Kasvukoht peaks olema poolvarjus või päikeseline, kuid mitte kõrvetavalt kuum. Kasvupinnas peab olema hoolikalt umbrohtudest puhastatud ja niiskust hoidev liiva- või turbasegune pinnas, mis võib olla nii happelise kui ka rohkesti lubjatud reaktsiooniga (pH 3,2–6,4). Sobiv muld on kas Okaspuu- ja Rododendronimuld või Erimuld Püsikutele ja Roosidele. Taimede vahekaugus istutamisel on 30 cm.

Soomurakat väetatakse lahja Mahe Marjaväetisega. Üleliigset lämmastikuväetise andmist tuleb vältida, eriti viljakatel pinnastel, sest rohke lämmastik kiirendab taime vegetatiivset kasvu ja saak jääb väikeseks, lisaks sellele on taimed vastuvõtlikumad hahkhallituse tekkele. Selle probleemi vältimist on marjaväetise koostise puhul arvestatud.

Soomurakas ei talu konkureerivaid umbrohtusid, mistõttu peab kasvupinnas olema täiesti umbrohuvaba ja vajadusel tuleb tekkivad umbrohud välja rohida. Pinnase võib katta Puukooremultšiga või Dekoratiivmultšiga. Multšikiht hoiab kasvupinnases niiskust ja takistab umbrohtude teket.

Soomurakas vajab ühtlast niiskust kogu kasvuperioodi jooksul, seetõttu tuleb taimi kuival ajal kasta.

Soomuraka kaunis õitsemisaeg algab juuni alguses. Kui suve algus on jahe, tuleks taimed öökülmakahjustuste vältimiseks katta kattelooriga. Päeval katteloor eemaldatakse, et tolmeldavad putukad saaksid õitele laskuda.

Soomurakast aretatud mesimurakal on suuremad, kuid pehmema maitsega marjad kui soomurakal.

Otsi