Jäta sisu vahele

Mis on järelkompostimine?

Järelkompostimisega muudad kompostmulla järjest paremaks.

Järelkompostimine tähendab kompostrist või kuivkäimlast tühjendatud poolvalmis kompostimassi edasist kompostimist valmis huumusmaterjaliks. Järelkompostimisel on kompostimassi temperatuur langenud, kuid massi küpsemine jätkub ja lagundajad muudavad kompostis sisalduvad toitained kõige stabiilsemateks huumusühenditeks. Tavaliselt on kompost täielikult küps 1-3 aasta pärast, kui kõik jäätmed on lagunenud tumedaks ühtlaseks huumuseks. Valmis kompost lõhnab mulla järele ja on tumepruuni värvi.

Kahe kompostri koostöö

Koduses kasutamises on soovitatav kasutada kahte eraldiseisvat kompostrit: ühte soojusisolatsiooniga olmebiojäätmete kompostrit, näiteks Kekkilä Kodukomposter Kestlik+ , ja teist, õhema isolatsiooniga kompostrit, järelkompostimiseks. Järelkompostimiseks sobib aiakomposter, näiteks Kekkilä Aia- ja suvilakomposter Kestlik+ või piisava ventilatsiooniga isetehtud kompostikasti.

Järelkompostitava materjali saad teisaldada igal ajal, kui komposter või kuivkäimla täitub. Eriti enne talve, tuleks tühjendada põhikomposter, et jääks piisavalt ruumi talviseks kasutamiseks. Mass võib talvel külmuda ja tühjendamine on keerulisem.

Järelkompostimine toimub järgmiselt:

  1. Pane kompostikasti põhja 5 cm kiht jämedaid laaste või oksi.
  2. Tõsta poolkompostitud kiht olmejäätmete kompostrist teise kompostrisse. Väikesed mittelagunenud kompostiosad ei tee järelkompostis halba. Suuremad mittelagunenud tükid tõsta tagasi termokompostrisse. Tühjendamisel kasuta käru ja labidat.
  3. Poolvalmis komposti peale võib laotada aiajäätmeid: lehti, võrseid ja oksi. Aiajäätmed annavad küpsemiseks vajaliku süsiniku.
  4. Kui soovid küpsemist veelgi kiirendada, lisa Kekkilä Kanasõnnikut või Kompostiergutit.

Käimlajäätmete järelkompostimine

Kuivkäimlajäätmeid tuleks hoolikalt järelkompostida vähemalt üks aasta, eelistatavalt 2 aastat või kauem, et haigustekitajad laguneksid loomulikul teel. Käimlajäätmete järelkompostimise periood algab siis, kui tualetti ei lisata uut materjali. Valmis käimlakomposti saab kasutada aias näiteks mullaparanduseks ning põõsaste ja lillede jaoks, kuid söödavate taimede puhul me seda kasutada ei soovita.

Loe lähemalt kompostmulla kasutamisest aias.

Otsi