Jäta sisu vahele
Ürdid ja köögiviljad

Aedsalvei

Salvia officinalis

Ryytisalvia Salvia officinalis Ryytisalvia Salvia officinalis lehti Ryytisalvia Salvia officinalis viljelylaatikossa Ryytisalvia Salvia officinalis

Aedsalvei on igihaljas mitmeaastane maitsetaim. Mitmekülgne ja kiiresti kasvav aedsalvei on maheda maitsega vürtsirohi, mis sobib oma kasvustiili ja lehekuju tõttu ka suvelilledele partneriks.

Kastmine:

Keskmine

Valgus:

Päikseline

Kõrgus:

30-70 cm

Värvid:

Roosa Helesinine

Õitsemine:

Hilisuvi

Soovitame neid tooteid koos taimega:

Ryytisalvia Salvia officinalis Ryytisalvia Salvia officinalis lehti Ryytisalvia Salvia officinalis viljelylaatikossa Ryytisalvia Salvia officinalis

Aedsalvei on mitmeaastane taim, mis kasvab 30-70 cm kõrguseks. Looduslikes kasvukohtades Vahemere piirkonnas kasvab ta poolpõõsana. Aedsalvei ovaalsed ja sakilised lehed on viltjad ja hallikasrohelised. Aedsalvei sordil ‘Iceterina’ on väikesed, tugevalt lõhnavad rohelise-kollase laigulised lehed. Hea, maheda maitsega ürt. Aedsalvei kirjulehine sort ‘Tricolor’ on maheda maitsega. Sort ‘Purpurascens’ on punaselehine. Õisikud paiknevad ladvas ja on tähekujulised. Aedsalvei õisik on tavaliselt sinine, mõnikord roosa või valge.

Kui salvei talve üle elab, hakkab ta õitsema ja külvab ennast uuesti. Noored seemikud talvituvad sageli paremini kui vanad kidurad taimed. Salvei sobib maitsestamiseks peaaegu kõikide liha- ja kalaroogade juurde, nii värskelt kui kuivatatult või külmutatult. See on üks parimaid maitseaineid lamba- ja ulukilihale, kuna eemaldab toidust rasva maitse ja parandab liha enda maitset.

Aedsalvei areneb suhteliselt päikesepaistelisel või poolvarjulisel ja üsna kuivas kasvukohas, kui kasvusubstraat on sügav ja lubjarikas. Potiistutuseks sobib Mahe Ürdimuld.  Kasvatuskastides ja aiamaal kasuta Aiamulda. Aiamaa mulda parandatakse Aialubja ja Mahe Aiamaaväetisega. Istutusvahemaa on 30 cm.

Aedsalveid võib kasvatada seemnetest või aiakauplustes saadaolevatest valmis seemikutest. Salvei idaneb üsna aeglaselt ja vajab 6–8 nädalat seemikute kasvuaega. Salvei seemned külvatakse Külvi- ja pikeerimismulda otse potti. Ühte potti külvatakse mitu seemet, et seemik kasvaks põõsaks. Salvei istutatakse õue pärast ilmade soojenemist ja öökülmade möödumist.

Üle talve kasvukohal olnud salvei lehed lõigatakse kevadel. Võrsed lühendatakse ja kuivanud osad eemaldatakse. Talvitunud salvei kasvukohta lubjatakse Aialubjaga ja väikese koguse Mahe Aiamaaväetisega.

Salveitaimi kastetakse pikkadel kuivadel aastaaegadel, kuna liigne kuivus paljastab salvei kahjuritele.

Saaki saab koguda vastavalt vajadusele kogu kasvuperioodi jooksul üksikute lehtedena. Augustis-septembris, enne salvei õitsemist, koristatakse saak säilitamiseks. Salveid saab säilitada kuivatamise ja külmutamise teel.

Kui salvei jäetakse mulda talvituma, väetatakse neid augustis-septembris Sügisväetisega, mis parandab talvekindlust. Pärast maapinna külmumist kantakse taime juurtele rikkalik kiht Talvekaitset. Märg maapind ja taime peal olev jääkate hävitavad kergesti salvei juurestiku. Võrse on kaitstud ka pakase ja kuivava kevadkuuma eest. Aedsalveid võib talvitada ka jahedas kohas.

Otsi