Jäta sisu vahele
Ürdid ja köögiviljad

Harilik artišokk

Cynara scolymus

Latva-artisokan Cynara scolymus kukkamykerö

Karuohakat meenutav harilik artišokk on silmatorkava välimusega köögitaim, mida kasvatatakse ka dekoratiivtaimena. Hariliku artišoki noored dekoratiivsed õienutid meenutavad käbisid. Lehed on hallikasrohelised ja sulgjalt lõhestunud.

Kastmine:

Keskmine

Valgus:

Päikseline

Kõrgus:

100-150 cm

Värvid:

Lilla

Õitsemine:

Hilisuvi

Latva-artisokan Cynara scolymus kukkamykerö

Harilik artišokk kasvab 100-150 cm kõrguseks ja laiuseks. Noortel, veel välja arenemata õienuttidel on pähkli maitse. Harilik artišokk on uhke dekoratiivtaim, kui õienuttidel lasta puhkeda sinililladeks õiteks.

Harilik artišokk on nõudlik taim, mis vajab pikka kasvuaega. See on mitmeaastane taim, kuid Eestis kasvatatakse seda üheaastasena.

Harilik artišokk nõuab palju soojust ja toitaineid. Taim tuleks istutada aia kõige päikeselisemasse ja soojemasse kohta. Heaks istutuskohaks on kõrge, toitainerikka mullaga täidetud Kasvatuskastid, mida on võimalik ka üksteise peale asetada. Istutusmullaks sobib Aiamuld.

Artišokid on külmaõrnad, seega võib taimed välja istutada alles pärast öökülmade möödumist ja katta need kuni jaanipäevani looriga, kui suve algus peaks jahe olema. Sobiv taimevahe on 75-100 cm.

Harilikku artišokki kastetakse kuivaperioodil. Taime väetatakse juulis-augustis umbes kord nädalas Maheda Vedelväetisega.

Õienutid on koristamiseks valmis augusti lõpus – septembri algul. Õienupud korjatakse ära siis, kui kõige alumised üldkatise lehed hakkavad pisut avanema.

Artišoki taimi saab ise seemnest ette kasvatada. Kevaditi on ettekasvatatud taimed müügil ka hästi varustatud aianduskauplustes.

Hariliku artišoki seemned külvatakse Külvimulda jaanuaris-veebruaris. Umbes 10 cm kõrgused taimed pikeeritakse ükshaaval suurematesse pottidesse, mis on täidetud Istikumullaga. Taimi kasvatatakse ette jahedas ja valgusrikkas ruumis ning istutatakse välja pärast öökülmade möödumist.

Otsi