Jäta sisu vahele
Ronitaimed

Harilik humal

Humulus lupulus

Humala-köynnös Humulus lupulus

Mitmeaastane harilik humal on kiirekasvuline rohtne ronitaim. Humala laiad tumerohelised ja karedapinnalised lehed moodustavad toe ümber kauni tiheda puhma. Lehestikku ehivad pilkupüüdvad helerohelised õisikud.

Kastmine:

Keskmine

Valgus:

Poolvarjus

Kõrgus:

300-400 cm

Värvid:

Laimiroheline

Õitsemine:

Hilisuvi

Vahemik :

I-VIII

Humala-köynnös Humulus lupulus

Hariliku humala karedad rohtjad varred väänduvad iseseisvalt võrestiku, puutüve või traditsiooniliste tugilattide ümber. Humal kasvab suve jooksul mitu meetrit, isegi 4-7 meetrit. Humal kasvab mitte ainult istutatud ilutaimena, vaid ka looduslikult kuni Rovaniemini. Humala kasvutsoonid on I-VIII.

Harilikule humalale meeldib kõige rohkem osaline poolvari. Taim tunneb end hästi ka päikeselises kasvukohas, aga päikeselõõsk ja kuivus muudavad ta vastuvõtlikuks kahjuritele ja härmale.

Humal kasvab kõige paremini mullarikkas ja hästi niiskust hoidvas kasvusubstraadis. Humala istutamiseks võib kasutada Aiamulda või Erimulda Püsikutele ja Roosidele, sest see sisaldab niiskust hoidvat savi. Humalad istutatakse 100 cm vahedega.

Rohtjad humala võrsed närbuvad enne talve saabumist. Närbunud võrsed tuleb eemaldada hiljemalt kevadel, et uued võrsed saaksid maa seest vabalt kasvama hakata.

Kevaditi lisab humala kasvamisele hoogu taime juurtele Aia Kattemulla lisamine. Humalat lubjatakse Aialubjaga ja väetatakse kevaditi Kevadväetisega.

Saadaval on ka madalamakasvuline kollakasroheliste lehtedega sort ’Aureus’.

Otsi