Jäta sisu vahele
Sibulad ja mugulad

Hüatsint

Hyacinthus orientalis

hyasintti hyacinthus kokedama

Hüatsint ehk lõhnav hüatsint on jõulutähe kõrval meie populaarsemaid jõuluaja lillesid. Õied on tavaliselt violetsed, aga on ka siniseid, valgeid, helekollaseid, tumelillasid ja punaseid hüatsinte. Hüatsintide kasutamine lõikelilledena on muutunud üha populaarsemaks.

Kastmine:

Väike

Valgus:

Poolvarjus

Kõrgus:

20-30 cm

Värvid:

Helesinine Valge Lilla Tumelillad lehed Oranž Punane Roosa Sinine

Õitsemine:

Kevad, Talv

hyasintti hyacinthus kokedama

Hüatsint on sibultaim, mille läbimõõt on 3-7 cm. Selle lehed on piklikud, 18-35 cm pikad ja 1-3 cm laiad ning pehme pinnaga. Püstisel õisikuvarrel on 2–50 õit, igaühel kuus kroonlehte. Olemas on nii liht- kui täidisõielised sordid. Hüatsintide sorte on üle 2 000. Hüatsindil on meeldiv lõhn, kuid see võib põhjustada allergiat.

Hüatsinte kasutatakse peamiselt jõululillena, kuid taim sobib kevadise õitsejana ka aeda. Hüatsint õitseb sisetingimustes kauem, kui see paigutada hajusa valgusega kohta. Aias meeldib taimele päikeseline kasvukoht. Hüatsindi sibulad tuleb istutada 10-15 cm sügavusele septembri lõpus – oktoobri alguses. Kasvusubstraat peab olema vett hästi läbilaskev, kasvutingimuste parandamiseks sobivad Potikruus ja Aiamuld.

Kui hüatsinte on soov ise jõuluks ajatada, on oluline valida selleks õiged sibulad. Jõuluks õitsema hakkavad sibulad peavad olema läbinud n-ö külmaperioodi, et neid varaseks õitsemiseks ette valmistada. Aeda istutamiseks mõeldud sibulad õitsevad alles kevadel. Jõuluks ajatatavate sibulate istutusaeg on septembris. Sibulaid müüakse aianduspoodides ja kaubamajades. Mullaks sobib Roheliste taimede muld. Sibulate istutamisel tuleb jälgida, et sibul ei oleks üleni mullaga kaetud, vaid jääks osaliselt mullast välja.

Hüatsindi õienupud avanevad täielikult umbes nädala jooksul. Et õitsemine kestaks kauem, tuleks taim paigutada ööseks jahedasse.

Hüatsint vajab mõõdukat kastmist, et selle vars ei veniks liiga pikaks. Kui vars venib pikaks, võib seda toestada või ära lõigata ja asetada vaasi lõikelillena külma vähesesse vette. Toas õitsev hüatsint väetamist ei vaja.

Potis kasvanud hüatsindi sibula võib pärast õitsemist kuivatada ja istutada järgmisel sügisel välja aeda. Aias vajab hüatsint õitsemise ajal ja enne lehtede närbumist rohkelt toitaineid, et sibulasse järgmiseks õitsemiseks jõudu koguda. Hüatsinti tuleks siis väetada Sibullillede Toiteseguga. Talveks tuleks istutuskoht katta kuuseokstega või Talvekaitse turbaga.

 

 

Kui hüatsinte ajatatakse jõuludeks, kastetakse mulda pärast sibulate istutamist ja pott viiakse pimedasse ja jahedasse, kus temperatuur on umbes 7-10 kraadi. 9 keldris viibimise nädala jooksul võib neid kasta, kui muld paistab olevat kuiv. Kui sibulast kasvav taim on 4-6 cm pikk, tuleb pott tuua toatemperatuurile valguse kätte. Kasta tuleks vähesel määral. Hüatsint hakkab õitsema umbes 3 nädala möödumisel.

Otsi