Jäta sisu vahele
Ürdid ja köögiviljad

Peakapsas

Brassica oleracea Capitata-rühm

Keräkaali

Peakapsas ehk valge peakapsas on üks maailmas enimkasvatatud köögivilju. Peakapsas on kõige populaarsem kapsaliik. Peakapsas sisaldab rohkesti C-vitamiini, A-vitamiini, kiudaineid, proteiini ja erinevaid mineraalaineid.

Kastmine:

Suur

Valgus:

Päikseline

Kõrgus:

40 cm

Värvid:

Valge

Keräkaali

Peakapsad jagatakse varajasteks, suvi-, sügis- ja talikapsasteks. Peakapsas on kaheaastane taim. Esimesel aastal kasvatab taim lehekodariku, kuid kasvuperioodi jätkudes varre tipu kasv lakkab ning uued lehed pöörduvad sissepoole ja üksteise peale, moodustades kera. Kasvuperioodi jätkudes muutuvad lehed paksemaks ning kerakujuline lehekodarik tiheneb.

Peakapsas eelistab päikeselist, avatud ja valgusküllast kasvukohta. Kasvupinnas peab olema toitainerikas, hästi kobestatud ja lubjatud. Kapsamaa pH peaks olema 7,0-7,5, siis ei haigestu kapsad kapsanuuterisse.

Kapsapeenrasse lisatakse kasvupinnase ettevalmistamiseks Aialupja ning kasvupinnast väetatakse Aiaväetisega. Muld kaevatakse hoolikalt läbi ja kobestatakse, vajadusel lisatakse Aiamulda.

Kapsataimed istutatakse avamaale mais-juunis, taimede vahekaugus on 45 cm. Peenra rehitsemisel peab olema ettevaatlik, sest kapsa juurestik kahjustub kergesti. Istutamisel jäetakse kõige alumised lehed mullapinnaga ühetasa. Muld tihendatakse ja kastetakse. Taimed kaetakse kahjurite eest kaitsmiseks kattelooriga. Kasvuperioodil rohitakse taimi, et eemaldada umbrohud ja kuival ajal kastetakse. Juunis-juulis väetatakse 2-3 korda.

Peakapsa taimed võib osta ettekasvatatud istikutena või külvata seemnest. Seemned külvatakse aprillis külvimulda 1-2 cm vahedega. Tärganud istikud pikeeritakse puhtasse aiaturbasse juurepõletikku haigestumise ennetamiseks. Kui istikud on 15-20 cm pikkused ja öökülmaoht on möödas, istutatakse taimed avamaale.

Kapsasaagi koristusaeg oleneb kapsaliigist. Varase kapsa saagikoristust võib alustada juba juulis, kuid talikapsas jääb kasvama kuni oktoobrini.

Otsi