Jäta sisu vahele

Kutsu loodus linna

Väikeste tegudega saame aidata kimalasi, mesilasi, liblikaid ja muid olulisi tolmeldajaid. Jagame erinevaid näpunäiteid, kuidas saaksime koos töötada, et looduses mitmekesisust säilitada.

Väikeste tegudega saame aidata kimalasi, mesilasi, liblikaid ja muid olulisi tolmeldajaid. Jagame erinevaid näpunäiteid, kuidas saaksime koos töötada, et looduses mitmekesisust säilitada.

Aed aitab

Nagu teame, on kliimakriis ja bioloogilise mitmekesisuse vähenemine tõsine oht. ÜRO andmetel ähvardab ülemaailmne väljasuremine 40% tolmeldajatest – eriti mesilased ja liblikad.

Kuid meie saame tolmeldajaid aidata, luues aeda, siseõuele või rõdule suuri ja väikeseid heinamaid. Linnad oma parkide, taimede ja ulatuslike niidualadega on tegelikult paljude putukate ja lindude jaoks mitmekesisem keskkond, kui seni teada on.

Linn võib olla tolmeldajate varjupaik

Igaüks saab oma keskkonnas midagi muuta. Siin on mõned näpunäited looduse kutsumiseks linna.

Unustage niidetud muru ja laske lilledel õitseda. Kas teadsite, et võilill päästab oma õitega paljude tolmeldajate elu? Loodusaed pakub tolmeldajatele kaitset ja toitu. Looduslik taimestik, bioloogiline mitmekesisus ja metsik aed hoolitsevad ka suuremalt iseenda eest ja võimaldavad taastumiseks rohkem aega.

Lepatriinude, mardikate, liblikate ja mesilaste meelitamiseks siseõuele või rõdule valige putukasõbralikud põlistaimed ja lilled. Eelistage varakevadisi õitsejaid ja looduslikke niidulilli pottides. 

Kui teil on taluõu või läheduses asuvad tühermaad, saate neid alasid kasutada looduslike niitude loomiseks. Looduslikku niitu on lihtne hooldada, seda tuleb hooldada vaid kaks või kolm korda aastas. Lisaks meelitab heinamaa elusloodust.

Istutage erinevaid põõsaid, mitmeaastasi taimi ja väikeste puude liike. Nad meelitavad linde ja liblikaid külla. Looduslike liikide eest on selgelt lihtsam hoolitseda kui üksiku liigi eest.

Lõpetage puhastamine – meelitage elusloomi!

9 sammu looma- ja loodussõbralikuma aia poole

  1. Jätke südametunnistuse järgi õuele hunnikuga lehti ja oksi. Kõdunev puit ja lehed on paljudele suurepärane kodu.
  2. Valige putukate, liblikate, lindude ja mesilaste ligimeelitamiseks aia ja rõdu jaoks head looduslikud taimed ja õitsvad taimed.
  3. Meelitage linde õue, istutades põõsaid ja väikseid puid. Samuti kaitsevad linnud teie taimi kahjurite eest.
  4. Kas muru peab tõesti kõikjal olema võrdselt lühike? Las mõnes osas kasvab niiduks, investeerige aia servade ja piiride pehmetesse üleminekutesse. See säästab ka keskkonda, kui muruniiduk ei pea nii kõvasti tööd tegema.
  5. Jätke eelmise aasta lehed põõsaste alla või pange varjualuseks mitmeaastaste taimede alla. See parandab mulla kliimat, nii et ussid, mardikad ja mikroelud saavad toitu. Kõdunev lehestik säilitab niiskuse ja parandab mulla mikroorganismide tingimusi.
  6. Valige õue ja rõdu jaoks putukatele head metsikud taimed ja õitsvad põõsad – meelitage liblikaid, linde ja mesilasi ning puude lehetäisid lepatriinudele söögiks.
  7. Tere tulemast puude, põõsaste ja heinamaade looduslikku mitmekesisusse. Nad on ökoloogiliselt kohanenud ja elavad sümbioosis koos mitme putukaga.
  8. Siilid vajavad peavarju. Talvitumiseks sobib väike prahihunnik ja siil leiab talveks kena kodu.
  9. Loodushoovi on lihtne hooldada, sest kui õues on tasakaal, saavad taimed paremini hakkama. Samuti on vähem taimehaigusi.

Otsi