Jäta sisu vahele

Kutsu loodus linna

Väikeste tegudega saame aidata kimalasi, mesilasi, liblikaid ja muid olulisi tolmeldajaid. Jagame erinevaid näpunäiteid, kuidas saaksime koos töötada, et looduses mitmekesisust säilitada.

Aed aitab

Nagu teame, on kliimakriis ja bioloogilise mitmekesisuse vähenemine tõsine oht. ÜRO andmetel ähvardab ülemaailmne väljasuremine 40% tolmeldajatest – eriti mesilased ja liblikad.

Kuid meie saame tolmeldajaid aidata, luues aeda, siseõuele või rõdule suuri ja väikeseid heinamaid. Linnad oma parkide, taimede ja ulatuslike niidualadega on tegelikult paljude putukate ja lindude jaoks mitmekesisem keskkond, kui seni teada on.

Aita tolmeldajaid – luues aeda, siseõuele või rõdule suuri ja väikeseid heinamaid.

Linnapiirkondade niidud ja pargid on paljude putukate jaoks mitmekesisem keskkond.

Linn võib olla tolmeldajate varjupaik

Igaüks saab oma keskkonnas midagi muuta. Siin on mõned näpunäited looduse kutsumiseks linna.

Unusta niidetud muru ja lase lilledel õitseda. Kas teadsid, et võilill päästab oma õitega paljude tolmeldajate elu? Loodusaed pakub tolmeldajatele kaitset ja toitu. Looduslik taimestik, bioloogiline mitmekesisus ja metsik aed hoolitsevad ka suuremalt iseenda eest ja võimaldavad taastumiseks rohkem aega.

Lepatriinude, mardikate, liblikate ja mesilaste meelitamiseks siseõuele või rõdule vali putukasõbralikud põlistaimed ja lilled. Eelista varakevadisi õitsejaid ja looduslikke niidulilli pottides. 

Kui Sinu taluõue läheduses asuvad tühermaad, saad neid alasid kasutada looduslike niitude loomiseks. Looduslikku niitu on lihtne hooldada, seda tuleb hooldada vaid kaks või kolm korda aastas. Lisaks meelitab heinamaa elusloodust.

Istuta erinevaid põõsaid, mitmeaastaseid taimi ja väikeste puude liike. Need meelitavad linde ja liblikaid külla. Looduslike liikide eest on selgelt lihtsam hoolitseda kui üksiku liigi eest.

Eelista varakevadisi õitsejaid ja looduslikke niidulilli pottides. 

Lõpeta puhastamine – meelita elusloomi!

9 sammu looma- ja loodussõbralikuma aia poole

  1. Jäta südametunnistuse järgi õuele hunnikuga lehti ja oksi. Kõdunev puit ja lehed on paljudele suurepärane kodu.
  2. Vali putukate, liblikate, lindude ja mesilaste ligimeelitamiseks aia ja rõdu jaoks head looduslikud taimed ja õitsvad taimed.
  3. Meelita linde õuele, istutades põõsaid ja väikseid puid. Samuti kaitsevad linnud taimi kahjurite eest.
  4. Kas muru peab tõesti kõikjal olema võrdselt lühike? Las mõnes osas kasvab niiduks, investeeri aia servade ja piiride pehmetesse üleminekutesse. See säästab ka keskkonda, kui muruniiduk ei pea nii kõvasti tööd tegema.
  5. Jäta eelmise aasta lehed põõsaste alla või pane katteks mitmeaastaste taimede alla. See parandab mulla kliimat, nii et ussid, mardikad ja mikroelud saavad toitu. Kõdunev lehestik säilitab niiskuse ja parandab mulla mikroorganismide tingimusi.
  6. Vali aeda ja rõdule putukate jaoks metsikud taimed ja õitsvad põõsad – meelita liblikaid, linde ja mesilasi ning puude lehetäisid lepatriinudele söögiks.
  7. Tere tulemast puude, põõsaste ja heinamaade looduslikku mitmekesisusse. Nad on ökoloogiliselt kohanenud ja elavad sümbioosis koos mitme putukaga.
  8. Siilid vajavad peavarju. Talvitumiseks sobib väike prahihunnik ja siil leiab talveks kena kodu.
  9. Loodusaeda on lihtne hooldada, sest kui õues on tasakaal, saavad taimed paremini hakkama. Samuti on vähem taimehaigusi.

Vali putukate, liblikate, lindude ja mesilaste ligimeelitamiseks aia ja rõdu jaoks head looduslikud taimed ja õitsvad taimed.

Otsi