Jäta sisu vahele

Õnnestu muru külvamisel

Pehme muru nõuab enamat kui lihtsalt seemnete külvamist. Kui tutvud muru kasvukohanõuetega ning hoolitsed kastmise, väetamise ja hooldamise eest, on kannatlikkuse tasuks sametine õuemuru.

Kui muru rajamine on hästi planeeritud, on vaev tasutud.

Millal seemneid külvata – ajastus on oluline

Paljude noorte muruplatside saatus on kesksuvine kuumus – taimestik on veel õhuke ja juured pisikesed, muru kuivab ja sureb kergesti. Võib juhtuda, et seemnetel pole isegi aega idaneda, sest nad vajavad pidevat niiskust. Nii et ära külva muruseemet kuuma ja kuiva ilmaga. Isegi mitte varasuvel, sest murukõrrelised ei jõua juuni-juuli sooja korral piisavalt kasvada.
Parim aeg muru rajamiseks on hilissuvi ja varasügis, s.o august-september.

Muru alustöödele tasub panustada, et muru paremini vastu peaks.

Tee korralik eeltöö

Kui rajad muruplatsi algusest peale, investeeri alustöödesse. Esmalt tasanda aluspinnas, arvesta drenaaži ja maa nõlvadega. Uue muru rajamisel vajad rohkelt mulda, kuni 20 cm. Lapikülvi jaoks piisab paarisentimeetrisest mullakihist ja liivast, et maa tasandada.

Rajamisetapis on hea kasutada seemnesegu, mis sisaldab ka üheaastast aruheina. See kaitseb aeglasemaid püsililli varajases staadiumis ja haljendab muru. Järgmisel kevadel kasvavad mitmeaastased liigid tugevamaks. Paljude liikide eelistamine murul tuleb kasuks: kui üks ei õnnestu, võtavad kasvus koha sisse teised.

Ära külva seemneid puudele ja põõsastele liiga lähedale, et lõikamine muutuks võimatuks väljakutseks ja niiduk ei põrkaks vastu puutüvesid.

Kerge muru külvamine või lapikülv tehakse järgmiselt:

  1. Eemalda piirkonnast umbrohi. Vana muruga kohtades tasub ka halvasti kasvavatelt aladelt kuivanud sammal ära riisuda ja tihenenud kasvusubstraati õhutada.
  2. Lisa külvipinnale paar sentimeetrit Muru Hooldusmulda või Aiamulda.
  3. Laota muruseemned võimalikult ühtlaselt ja tihenda muld näiteks raudrehaga.
  4. Rehitse muld õhukeselt, et kataks seemneid. Samuti võid mulda laotada kogu murule, mis muru elavdab.
  5. Ära unustage kasta! Kui ilm on kuiv, kasta piirkonda regulaarselt, et pinnas oleks järgmise 3-4 nädala jooksul ühtlaselt niiske.

Pea meeles kastmist

Äsja külvatud muru vajab pidevat kastmist umbes 3-4 nädalat. Pärast kuivamist ei muutu õhuke võrse enam roheliseks.

Hästi juurdunud, vanem rohukasv on põuakindlam ja taastub, isegi kui lasta sel aeg-ajalt ära kuivada.

Värsket muru võib alguses olla vähe, kuid kannatlikkus saab tasutud.

Roheline muru nõuab kannatlikkust

Muru rajamine ei pruugi olla ebaõnnestunud, isegi kui see näib olevat pikka aega pärast rajamist kahvatu. Sageli kulub muru hästi kasvama hakkamiseks paar aastat – pärast seda muutub hooldus lihtsamaks.

Lihtne on arvata, et rikkalik väetamine paneb noore muru vohama. Värsket muru ei tohi aga kohe väetada, sest see takistab seemnete idanemist ja kuivatab noort muru. Hea aeg uue muru lupjamiseks ja väetamiseks on alles järgmisel kevadel. Lupjamiseks sobib Granuleeritud aialubi ja väetamiseks Muruväetis PLUS+.

Niitmine muudab muru tihedaks. Niida muru esimest korda, kui see on umbes 10 cm kõrge. Murul võib lasta aeg-ajalt õitseda ja lõigata alles pärast õitsemist. Sel viisil külvab see end ise ja taastub loomulikult. Muru talub põuda paremini, kui seda kõige kuumemal ajal väga lühikeseks ei lõigata.

Muru niitmine muudab muru tihedaks, kuid seda ei tohiks teha liiga noore muruga ega kuumal aastaajal.

Või siiski heinamaa?

Murul on oma koht näiteks mänguväljaku või mänguplatsil. Muru soovitakse sageli, sest arvatakse, et seda on lihtne hooldada. See pole päris nii. Peale rajamist vajab ka vana muru hooldust, ühel hetkel sageli isegi täielikku renoveerimist. Lupjamise, väetamise, sambla eemaldamise Muru Samblatõrje PLUS+ väetisega, Muru Hooldusmulla lisamise ja õhutamise abil saab elustada isegi vana muru.

Kui soovid aga lihtsat hooldust, kaalu ka muid võimalusi:

Muru ei tasu rajada rasketesse kasvukohtadesse, näiteks kõrvetavatele nõlvadele või aia varjulisematesse nurkadesse. Vali midagi muud – katted, tingimustega sobivad pinnakattetaimed. Hea valik võib olla ka heinamaa.

Mitmed “umbrohud” on ilusad nii nagu nad on. Näiteks lõhnav kummel ja suur teeleht, mis kasvavad teeradadel või kohtades, kus maapind on muru jaoks liiga tihe.

Ka sammal võib olla õues kaunis element. Sambla kasv murul viitab sellele, et tingimused muru jaoks pole soodsad. Ta kasvab seal, kus muruhein ei suuda. Sel juhul on vaja kas ala üle vaadata või kohale parem alternatiiv leida. Mõnele meeldib sammaldunud õu sellisena, nagu see on.

Otsi